Европа

Џулијан Асанж пред судом у Лондону: Да ли ће оснивач Викиликса бити изручен Америци

Пред судом у Лондону данас је почело дуго одлагано доказно рочиште у случају оснивача Викиликса, најчувенијег „узбуњивача“ у свету, Џулијана Асанжа, чије изручење траже Сједињене Америчке Државе.

Откако је ухапшен испред зграде Амбасаде Еквадора у Лондону 2019, где је провео скоро седам година у егзилу, Асанж је већ 16 месеци у затвору Белмарш.

САД га траже због откривања поверљивих докумената из 2010. и 2011. године. Прети му казна и до 175 година затвора уколико му буде суђено у Америци.

Асанж, аустралијски држављанин, рекао је у понедељак пред судом да не пристаје на изручење.

Током саслушања, у суду је саопштено да је Асанж поново ухапшен по новим оптужбама америчке владе подигнутим у јуну, у време карантина због вируса корона.

Нове оптужбе против 49-годишњег Асанжа садрже 18 тачака, између осталих и заверу са циљем упада у компјутерске системе америчке владе да би дошао до поврерљивих података о државној безбедности и одбрани САД.

Током саслушања, стотине Асанжових присталица је испред зграде суда Олд Бејли гласно исказивало подршку.

Његов правни заступник Едвард Фицџералд рекао је да није видео клијента шест месеци – делом због пандемије вируса корона – и изнео примедбу да је најновија тачка оптужнице „написана у минут до 12″ и без икакве најаве.
Међу окупљенима испред суда су били Асанжов отац Џон Шиптон, као и чувена модна креаторка Вивијен Вествуд.

„Изузетно сам уплашена. Данима и ноћима нисам спавала, бринући се шта ће бити са Џулијаном Асанжом“, рекла је она новинарима.

„Џулијан Асанж је окидач, он је светло које осветљава корупционашки свет у којем живимо“, рекла је Вествуд.

Шиптон је нагласио да се према његовом сину опходе као према најозлоглашенијем криминалцу.

Хапшење Асанжа – кад узбуњивачи утихну

На протесту је примећен и покретни билборд на којем је писало: „Не изручујте Асанжа, новинарство није злочин“.

Очекује се да ће процес трајати четири недеље, те да ће бити саслушани бројни сведоци, међу којима би требало да буду и они који ће говорити о новинарској пракси у свету.

Амерички тужиоци тврде да је Асанж прекршио Закон о шпијунажи тиме што је организовао заверу како би прибавио и објавио стотине хиљада тајних владиних докумената, укључујући поверљиве дипломатске депеше и извештаје из Ирака и Авганистана.

Асанж је седам година боравио у еквадорској амбасади у Лондону, од 2012. до 2019. године, када је ухапшен.

У мају 2019, осуђен је на 50 недеља затвора због кршења условне слободе, пошто је потражио уточиште у амбасади Еквадора.

ББЦ на српском, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!