Став

Експертско шминкање економске стварности

На представљању МАТ-а Стојан Стаменковић, члан Савета НБС и Миладин Ковачевић, директор Републичког завода за статистику и члан Савета НБС, тврдили су да је пад производње електричне енергије у првом кварталу последица неповољних временских прилика, и да неће утицати на кретање привредне активности у овој години. Оценили су да ниска стопа раста БДП од један одсто у првом кварталу није забрињавајућа!? Оспоравајући оцене које сам изнео у „Политици”, покушали су да дискредитују новинарку Аницу Телесковић, „Политику” и мене.

Стаменковић и Ковачевић тврде да је пад производње електричне енергије и угља последица лоших временских услова, али је чињеница да је пад производње почео два месеца пре јануарског леденог таласа и наставио се још интензивније у марту када су хладноће престале. Производња струје у новембру и децембру прошле године пала је 7,9 одсто у односу на исти период претходне године, док је у марту пад производње износио чак 22,9 одсто. Производња угља у периоду новембар-децембар пала је 6,3 одсто, а у марту ове године 19,4 одсто. Током претходних година у периодима ледених таласа производња струје у Србији није опадала него је расла или била непромењена. У првом кварталу 2006. године температуре су биле ниже него ове године, али производња струје није пала.

У јануару је било хладно широм централне и источне Европе, али је у Чешкој производња струје порасла 6,3, у Пољској 3,6, Хрватској 3,3, Босни и Херцеговини 1,4 одсто, док је у Србији производња опала 14,5 одсто. То значи да велике хладноће не утичу на пад производње струје. Штавише, производња струје се по правилу зими повећава, а електране троше залихе угља и воде како би подмириле повећану тражњу. Проблеми настају када електране уђу у хладан период без залиха, а додатно се појачавају када постоје проблеми у текућој производњи угља – што је управо случај са Србијом. Овај пад последица је лошег планирања и лоше организације производње, а не нужних природних околности.

Чланови редакције МАТ-а оспоравају негативан утицај пада производње струје у првом кварталу на раст БДП у овој години. Ипак, директан утицај мање производње на БДП у том кварталу износи око 0,8 одсто, што значи да би БДП порастао 1,8 уместо један одсто, да није било овог пада. Под претпоставком да се производња у наредним кварталима нормализује, утицај на пад БДП у целој години износи минус 0,2 одсто. Ако се проблеми не реше тај ефекат ће бити већи. Чланови редакције МАТ-а су оспоравали моју вредносну оцену да је стопа раста БДП од један одсто у првом кварталу разочаравајућа. Пројектовани раст за 2017. годину износи три одсто, а стопа раста током целе прошле године није падала испод два одсто. Забрињава и чињеница да би раст у првом кварталу био испод два одсто чак и да су производња струје и угља остали на непромењеном нивоу. Да би се пројектовани раст од три одсто достигао неопходно је да у наредним кварталима Србија оствари међугодишњи раст 3,6 одсто, што је још могуће, али није лако достижно. Такође, због слабијих резултата у првом кварталу, пропуштена је шанса да се ове године оствари раст већи од три одсто – што је такође разочаравајуће.

Анализа Ковачевића и Стаменковића не задовољава минималне професионалне стандарде. Представља типичан пример апологетске анализе, која има за циљ да се тешкоће и слабости у привреди припишу објективним околностима, као што су ниске температуре, а да се при томе прикрије одговорност руководства ЕПС-а и Владе Србије.

Ковачевић и Стаменковић су и раније били склони да „научно” оправдавају ставове који су одговарали тада актуелним властима и интересним групама. Тако су након 2002. године „доказивали” да курс динара не утиче на увоз и извоз привреде Србије. Политика прецењивање динара која је своје „научно оправдање” добила у радовима Ковачевића и Стаменковића представља једну од најпогубнијих грешака у економској политици током последњих петнаестак година, којом је директно поткопавана иначе ниска конкурентност привреде Србије.

Аутор: Милојко Арсић, Политика.рс

Професор Економског факултета, уредник „Кварталног монитора”

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!