Србија

Епархије СПЦ у САД упутиле писмо сенаторима и Конгресу: Одлучно се противимо територијалној подели КиМ јер би то узроковало масовни егзодус и унутрашње протеривање становништва

Дуже од месец дана се у српској и међународној јавности води узаврела расправа о подели Косова како јавност тумачи оно што је српски председник представио као „разграничење“, односно „корекцију граница“ чега се у речнику придржава Хашим Тачи у Приштини, подсећа КосСев.

Српска Православна Црква се снажно успротивила подели, односно признању Косова као независне државе од стране Србије. Она је на синоду у мају ове године изнела јединствени став о Косову и Метохији: „У јавности се и даље сусреће идеја о подели Косова и Метохије између Србије и самопроглашене косовске државе. Притом се, свесно или несвесно, пренебрегава чињеница да подела не би била ништа друго до признавање независне државе Косово и поклањање највећег дела територије Покрајине. У светској историји нема примера да неки народ у миру, две деценије после оружаног сукоба, даје своје за своје. Поделом би народ великог дела Косова и Метохије аутоматски био остављен на милост и немилост режиму такозване државе Косово, изложен погрому сличном оном из марта 2004. године или, под притиском и тихим терором, био присиљен на егзодус.“

Најгласнији у изношењу ставова СПЦ су и Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије са игуманом манастира Високи Дечани, Савом Јањићем.

Српске парохије и организације у САД су се 31. августа такође изјасниле против ове идеје заједничким писмом упућеним америчком Сенату, Конгресу и појединцима у администрацији, одакле се, у делу јавности верује, да у последње време стиже блажи став по питању поделе као могућег решења.

Писмо Српске православне цркве у САД, коју кроз три епархије, чини око 184 цркава и манастира, преносимо у целости:

Поштовани Сенатори, Представници у Конгресу и званичници у Администрацији:

„Као лидери српских православних парохија и српско-америчких организација широм Сједињених Држава, обраћамо вам се да апелујемо за заштиту безбедности, људских права и верских слобода српског становништва на Косову и Метохији, као и да изразимо наше чврсто противљење предложеној подели те територије.

Већ деветнаест година је српски народ на Косову и Метохији систематски лишен својих најосновнијих људских права – укључујући право да се слободно моле Богу, да користе своју имовину, па чак и права да посете своје домове и цркве од којих су насилно прогнани. Узнемирује нас да после више године дијалога, и након пристајања власти у Приштини да примењују стандарде за заштиту Срба које су сагласне са европским и међународним нормама о људским правима, косовски Срби настављају да се суочавају са дискриминацијом, претњама насиља, нападима на основно људско достојанство и егзистенцију, као и општи немар власти за владавину права.

У том контексту, ми се одлучно противимо предложеној територијалној подели Косова и Метохије које би узроковало масовни егзодус и унутрашње протеривање становништва – као што су све историјске поделе учиниле. Овај сценарио би наше најважније цркве, манастире и света места оставио изложене и подложне нападима, без основних правних и институционалних заштита овог 21. века, и био би супротан са Резолуцијом СБ УН 1244 и Поруком светог архијерејског Сабора о Косову и Метохији од 13. маја 2018. године.

Вековима српска православна Црква дели судбину хришћанског становништва Косова и Метохије промовишући мир, помирење и достојанство сваког појединца као непоновљивог човека, створеног по Божијој слици и прилици. Ми сматрамо да, као минимум, тај глас Цркве исто заслужује да буде саслушан од стране званичника и одлучилаца док разматрају витална питања која ће утицати на њен живот.“

(КосСев)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!