Аналитика

Ердоган је смјестио генералима, сада може мирно промијенити устав и узети сву власт!

Новинар и дипломата Златко Диздаревић, некадашњи уредник сарајевског Ослобођења и дугогодишњи репортер са Блиског истока, изразио је данас велику сумњу у синоћња догађања у Турској, истакавши да је цијела акција изведена на веома неуобичајен начин.

Диздаревић, који каже да није присталица теорија завјере, изненађен је неуобичајено “траљавим начином” на који је изведена акција и за то, каже, постоји низ доказа.

– А да је ствар веома сумњива што се њене озбиљности тиче јесте на примјер то да нису заузети благовремено медији, нису прекинуте друштвене мреже, за аеродром Ататурк је речено да је окупиран, а онда на њега слетио Ердоганов авион? – навео је Диздаревић.
Напомиње да је из свега турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган, барем привидно и за сада, изашао много јачи. Посебно му је каже пажњу скренула Ердоганова изјава да је “сам Бог донио ову акцију да очисте војску од својих непријатеља”.

– Ко хоће да анализира ту изјаву и ко је изашао као апсолутни побједник, Ердогану ће, свакако, ово ићи у прилог. Његова иначе велика амбиција ће порасти и то на начин, који за нас све скупа и регион, неће бити добар – рекао је Диздаревић у изјави за регионалну Н1ТВ.

Иначе, овај дипломата и познавалац прилика на Блиском истоку каже да га ова превирања у Турској нису изненадила, те да су испоровоцирана политиком Ердогана и његовом абицијом, као и низом погрешних потеза које предузима. Диздаревић, притом, није једини који сумња у начин извођења војног удара тим пре што је, на примјер, Ердоган ненадано слетио на аеродром Ататурк у Истанбулу, а не у Анкари, те да све што се десило иде њему у прилог. Подсјећа се и на то да је Ердоган својевремено био градоначелник Истанбула.

Посебно је необичан, кажу стручњаци, био однос војске и грађана, који су на улицама Истанбула и Анкаре, наводно бранили демократију иако се демократија брани на изборима. И најзад, кажу аналитичари, занимљиво је да је синоћна акција преношена на свим телевизијама само из Истанбула, а не и из Анкаре одакле је, иначе, било веома мало информација. Све то, ако је било смишљено, направљено је да би власт у Турској још висе била концентрисана само у једном човјеку.

Након синоћњих догађаја Ердоган може промијенити устав?

Није то први пут да војска у тој земљи интервенише како би смијенила владу. Почело је то још од 1960. а након тога се десило неколико пута. Међутим, када је овај пуч у питању, постоје извјесне разлике у поређењу са акцијама војске у прошлости.

– У питању је крајње атипичан пуч. Војска је у прошлости реаговала и смјењивала власт тек након што је то народ од ње тражио. Ердоган је можда успио да отуђи дио јавности, али и даље има подршку од скоро 50 одсто људи. Притом, није било масовних позива који су од војске тражили да реагује, небезбједности, хаоса и других фактора који су играли велику улогу у прошлим превратима. Такођер, примјетан је и недостатак командне одговорности и ланца командовања. У прошлим пучевима (што само овај пут није био случај) генерали су истог тренутка на телевизији објашњавали разлоге за своје поступке. То се овај пут није десило – објашњава Гонул Тол, директорка Блискоисточног института за турске студије.

Декан Факултета за криминалистику, криминологију и сигурносне студије Универзитета у Сарајеву Неџад Корајлић изјавио је данас у Сарајеву да је у случају покушаја државног удара у Турској постојао пропуст сигурносних служби јер се није могло десити да се окупи неколико хиљада наоружаних људи уз подршку тенкова, а да се о припремама за то ништа не зна.

Продекан за постдипломске студије и научно-истраживачки рад на Факултету безбједности Универзитета у Београду Желимир Кешетовић сматра да постоји могућност да су турске службе знале за припрему државног удара, али да је допуштено да се догоди како би постојао изговор за радикалне чистке у војсци.

По његовом мишљењу, такав сценариј би одговарао онима који би жељели провести чистке у војсци, а које би у нормалним условима било тешко провести. Многи аналитичари притом сматрају да ако акција војске овај пут пропадне (а све је извјесније да је пропала) Ердогану ће то још више учврстити позицију и бит ће у стању да лакше убиједи људе да је предсједнички систем у Турској неопходан.

Гулен: Немам везе с покушајем пуча!

Ердоганов највећи супарник, а некадашњи савезник, Фетулах Гулен, одбио било какву повезаност са синоћњим дешавањима.

Данас је изјавио да “категорички одбацује оптужбе да је имао улогу у покушају пуча” против Ердоганове власти.

– Као неко ко је пропатио током више војних пучева, посебно је уврједљиво да будем оптужен да имам било какве везе са таквим покушајем – саопштио је Гулен, а пренео Ројтерс.
Државни секретар САД Џон Кери изјавио је данас да није добио никакав захтјев за изручење турског вјерског вође Фетулаха Гулена, који годинама живи у САД. Кери је током боравка у Луксембургу казао да се нада да ће у Турској “уставни процес бити поштован током ‘бављења’ онима који стоје иза покушаја пуча”.

Глобал ЦИР/Фото: Агенције

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!