Хроника

Ево како су светски медији извештавали о системској корупцији и криминалу власти у Београду

Божићна јелка од 83.000 евра “осванула” је као вест у великом броју светских медија. Њујорк тајмс преноси тврдње “Пиштаљке” да је ово “дрво” чак четири пута скупље од јелке испред Центра “Рокфелер” у Њујорку.

Вест је пренео и Њујорк тајмс, али и “АБЦ Неwс”, “Цхицаго Трибуне”, “ЦТВ Неwс”, “Фоx Неwс” и многи други.

“Власти у српској престоници су разбеснеле народ након куповине пластичне новогодишње јелке која наводно кошта 83.000 евра (98.000 долара) и подстакле тврдње о корупцији”, пише сајт “Тхе Неw Yорк Тимес”. Они даље наводе да је сајт који се бори против корупције (Пиштаљка) описао пластично дрво од 18 метара као најскупље на свету, чак четири пута скупље и од јелке испред Центра “Рокфелер” у Њујорку.

Јелка у центру Београда је наљутила опозицију и становнике, и изазвала ироничне коментаре. То је присилило градску управу да најави поништење уговора, пише француска новинска агенција АФП.

Агенција пише да је јелка висока 18 метара, украшена са 200 црвених божићних куглица, а да је то вештачко дрво постављено у главној трговачкој улици града, Кнез Михајловој. Његову цену открио је истраживачки сајт Пиштаљка.рс који уверава да је уговор потписан три дана пошто је дрво монтирано.

Градоначелник Синиша Мали (СНС, конзервативна), који је рекао да је “изненађен износом”, најавио је раскид уговора, пише АФП.

Демократска странка (опозиција, леви центар) иронично је позвала Београђане да под пластичним дрветом оставе своје жеље за поклоне вредности 83.000 евра.

“Кишни мантил, величине XЛ, за мог пса”, пише на једној цедуљи. “Желим диплому”, каже други, алудирајући на репутацију корупције која прати српско високо образовање. Иако ће градски избори тек бити 2018. године, градоначелник Синиша Мали, политички савезник председника Александра Вучића, уверавао је да је његова администрација “у последње три и по године радила у потпуној транспарентности”, пише АФП.

Српска компанија која је поставила божићно дрво сложила се да се раскине уговор и најављује да ће дрво оставити где је, као допринос декорацији пред празник. То осветљење и украси су за Београђане тема вица који се понавља: Инсталирају се крајем јесени, а уклањају тек у пролеће.

За Николу Јовановића, члана Народне странке (опозициона десница), афера с божиним дрветом “само је врх леденог брега” ексцеса владајуће градске вец́ине.

Тужилаштво је најавило истрагу куповине од које је користи имала компанији која је инсталирала гигантско пластично дрво, закључује АФП.

Вестионлине, Данасонлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!