Економија

Фијат игнорише раднике, инспекција му прети казнама

Производња свих верзија модела “фијата 500л” јутрос у потпуности је обустављена у компанији Фијат Крајслер аутомобили Србија.

Разлог је генерални штрајк у који су радници ступили након што се руководство фабрике оглушило о њихов захтев да им основна плата буде повећана са 38.000 на 45.000 динара.

Менаџмент Фијата не одазива се на позиве синдикалаца да седну за преговарачки сто и започну преговоре. Напротив, како је данас обзнанио председник Синдиката Фијатових радника Зоран Марковић, менаџмент ове фабрике данас није дошао ни на преговоре који су били организовани у Министарству привреде и то уз посредовање министра Горана Кнежевића. Дошли су синдикалци и представници министарства, али не и представници Фијата, и то без икаквог образложења.

Руководство Фијатовог синдиката данас је истакло и да је пословодство ФЦА Србија синоћ и јутрос настојало да раднике, супротно одредбама Закона о штрајку, онемогући да штрајкују у својим погонима, већ да их натера да протестују у одређеним зонама. О томе је, кажу синдикалци, обавештена Инспекција рада која је, у међувремену, тим поводом и интервенисала и наложила поштовање прописа.

Инспекција је јпосле подне донела и решење којим се менаџменту ФЦА Србија налаже да ступи у преговоре са Штрајкачким одбором. У супротном, компанија ФЦА Србија ће бити кажњена према Закону о штрајку који прописује сталне преговоре пословодства и штрајкача током обуставе рада. Синдикат у Фијату данас је, након што је Инспекција рада донела речено решење, послао нови захтев менаџменту компаније за почетак преговора о захтевима запослених.

Како истиче Марковић, у штрајку учествује око 2.000 запослених из прве и друге смене, од укупно 2.460 радника, колико је, према наводима пословодства, запослено у фабрици, што је цифра у коју синдикалци сумњају. Они сматрају да је број запослених, пре свега у производњи, недовољан, чему сведочи чињеница да је све већи број радника принуђен да ради по више операција. У штрајку не учествује око 250 службеника у ФЦА.

Марковић је навео да је процес рада прекинут у највећим и најважнијим производним целинама фабрике, односно у погонима Пресерај, Каросерија, Лакирница и Монтажи, као и у фабричкој Логистици. Од данас ујутро у Фијатовој фабрици, дакле, штрајкује 90 одсто запослених.

Председник Синдиката данас је оценио и да су радници преоптерећени због смањења броја запослених прошле године, преласка са три на две смене, као и због дужих боловања запослених. О томе се крајем прошле године разговарало са пословодством и тада је, према његовим речима, договорено да се смањи број аутомобила који се производе у једној смени, са 230 на 220, што међутим није довољно за растерећење радника.

“Радницима се у одсуству других колега само придодају и њихове обавезе због чега се тражи другачији начин организације или ангажовање нових радника на местима одсутних”, рекао је Марковић и додао да је прошле године, када је у ФЦА било више запослених, произведено 85.000 возила, а после одласка око 1.000 радника, план за ову годину остао је исти.

“Ранији преговори нису дали резултате, па смо се определили за синдикалну борбу, како бисмо спречили послодавца да израбљује раднике. Послодавац не прихвата наше захтеве иако би тражено повећање зарада умањило профит ФЦА Србија за свега 0,5 одсто”, истичу у синдикату.

Како подсећају, Фијат је раније предложио повећање зараде од три одсто за раднике у производњи, док службеницима није понудио никакво повећање и они већ шесту годину примају непромењене зараде.

– Упркос томе, службеници не протестују, јер не желе да кваре свој ЦВ као штрајкачи или бунџије, али зато све више напуштају фабрику и налазе радна места у другим иностраним компанијама изван Крагујевца – истичу у Самосталном синдикату ФЦА Србија, уз напомену да имају подршку синдиката свих Фијатових коопераната у Крагујевцу.

Јефтина радна снага
– Главна порука штрајка у ФЦА Србија је да радници Крагујевца не желе више да буду јефтина радна снага. Ово је порука и осталим радницима у Србији, али и свим иностраним инвеститорима. Фијат, чули смо, треба да се одрекне свега 0,5 одсто профита да би запослени у ФЦА Србија добили тражено повећање плата. Зар је то много да би се испунили захтеви радника, упитао је данас председник Савеза самосталних синдиката Србије у Крагујевцу Југослав Ристић.

Пише: З. Радовановић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!