Азија

Хероинска криза: Талибани забранили и смањили производњу мака за 99%

Американци потрошили милијарде на искорењивање опијума у Авганистану, али нису успели. За сада се чини да су талибани у Авганистану постигли оно што Запад није могао

Пре две године, талибани су преузели власт у Авганистану, да би у априлу 2022. врховни лидер Хаибатула Акундзада декретом одредио да је узгој мака – из којег се може екстраховати опијум, кључни састојак хероина – строго забрањено.

Портпарол талибана рекао је за Би-Би-Си да су забрану увели због штетног дејства опијума и зато што је у супротности са њиховим верским уверењима. Авганистан је некада производио више од 80 одсто светског опијума. Хероин направљен од авганистанског опијума чини 95 одсто тржишта у Европи.

Би-Би-Си је путовао у Авганистан да би испитао ефекте директне акције на узгој опијумског мака. Чини се да су талибански лидери били успешнији у сузбијању култивације него ико икада, наводе Британци.

Британски сервис наводи да су регистровали огроман пад узгоја мака у главним провинцијама које узгајају опијум, а један стручњак је рекао да би годишњи узгој могао бити 80 одсто мањи у односу на прошлу годину. Мање профитабилни усеви пшенице потиснули су мак на пољима.

Талибански декрет није примењен на жетву опијума 2022, која је према подацима Канцеларије Уједињених нација за дроге и криминал (УНОДЦ) порасла за трећину у односу на 2021. Међутим, ова година је веома другачија.

Дејвид Менсфилд, водећи стручњак за авганистанску трговину дрогом каже да ће обрада вероватно бити мања од 20 одсто од онога што је била 2022. и да ће обим смањења бити без преседана.

Велики број фармера се придржава забране, а талибани уништавају усеве оних који то нису урадили. Фармери се жале да не могу да прехране породице са мање профитабилним усевима.

„Ако немате хране код куће, а деца су вам гладна, шта бисте друго радили“, рекао је један од њих. „Немамо велике комаде земље. Да смо узгајали пшеницу на њима, зарадили бисмо само делић онога што бисмо могли од опијума.“

Оно што је изванредно, наводи Би-Би-Си, је брзина којом талибани обављају посао користећи само штапове. Шест њива, свака величине између 200 и 300 квадратних метара, очишћено је за нешто више од пола сата.

Само у Хелманду, срцу производње опијума, усеви мака готово су потпуно искорењени – 99 одсто.

Сједињене Државе потрошиле су милијарде долара у покушају да искорене производњу и трговину опијумом, у нади да ће тако смањити извор финансирања талибана.

Покретали су ваздушне нападе на поља мака на територији под контролом талибана, спаљивали залихе опијума и спроводили рације на лабораторије за дрогу, али је опијум „цветао“ у областима под контролом бившег авганистанског режима који подржава САД.

За сада се чини да су талибани у Авганистану постигли оно што Запад није могао.

Што се тиче зависности од хероина у Великој Британији и остатку Европе, саветних британске владе за борбу против наркотика Мајк Трејс каже да ће драматично смањење узгоја опијума у Авганистану вероватно променити врсту наркотика који се конзумира.

„Људи ће се вероватно окренути синтетичким дрогама које могу бити много гадније од опијума“, каже Трејс.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
РТ.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!