Хелм

Хрвати преорали гробље на којем почива и 128 жена и деце, усташких жртава на Петровој гори

Гробље на Барин-коси, пределу Магарчевац, преорала је механизација државне фирме Хрватске шуме, пошто су претходно посекли дрвеће.

Преоран је, наводи се, велики број гробова који су били обележени крстовима.

Бранко Гвозденовић из Кључара је за портал испричао да је са неколицином мештана дошао да моли да не дирају гробље чим је започела сеча стабала, али, каже, није помогло.

„Када је преко гробова изграђен широк пут, куцали смо на многа врата покушавајући да спречимо даљу девастацију, али све узалуд, никакве вајде од тога“, испричао је Гвозденовић.

За поменуто гробље каже да је од велике важности за „шачицу преосталих“, али и за сву расељену чељад, јер, како истиче, нема породице у којој неко није ту сахрањен након злочина усташких крвника.

„Овде су 1. априла 1942. усташе свирепо убиле 128 жена и деце из Кључара, Брда Утињског, Војнић Колодвора и Габрића. Гробове својих мајки, супруга, сестара, деце и унучади означили смо крстовима тек након рата….“, испричао је и додао да су управо зато мештани ово гробље уређивали с посебном пажњом.

Након што су радници Хрватских шума без имало обзира посекли столетна стабла с натписима и већину гробова уништили, остало је тек неколико бетонских гробница, пише портал Новости.

Саговорник портала такође из Кључара Душан Црнковић каже да му се чини да је све учињено смишљено и намерно да би се, каже, усташке жртве пошто пото заборавиле.

„Нема ово везе са шумском цестом, могла је да буде пробијена и десетак метара јужније. Све је ово добро организовано и намерно и смишљено изведено, па је пут прешао преко гробова мајке и брата Бранка Мамуле, некадашњег савезног секретара унутрашњих послова и начелника Генералштаба СФРЈ“, рекао Црнковић.

Из предузећа Хрватске шуме за портал су рекли да се радило запуштеном гробљу „на којем се назиру укупно три споменика“. Кажу да су радови на том подручју започели 2016. године сечом столетне шуме и садњом букви чија висина сада, како су се похвалили – досеже четири метра. Посебно су, тврде, пазили да притом не оштете споменике па су морали да „направе одређена техничка решења“. Напомињу, уз то, да гробље, као такво, није уцртано у карту.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Дневник, Васељенска

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!