Свет

Кина за формирање развојне банке ШОС и транспортног коридора од Азије до Персијског залива

УПОЗОРЕЊЕ ВАШИНГТОНУ: Чланице ШОС-а потврђују став да једнострано и неограничено повећавање ПРО од стране једне или више држава, без уважавања интереса других држава, може нанети штету стратешкој стабилности и међународној безбедности

КИНЕСКИ лидер Си Ђинпинг иступио је на крају самита ШОС, одржаног у главном граду Киргизије Бишкеку, са иницијативом да та организација оснује сопствену развојну банку која би инвестирала у заједничке пројекте.

Си је подржао иницијативу руског председника Владимира Путина да се активира „Енергетски клуб ШОС“ и указао на потребу градње транспортног коридора од Кине до Персијског залива.

Путин је обавестио учеснике самита да ће Русија модернизовати Транссибирску железницу и позвао их да учествују у том пројекту, нагласивши да она може играти важну улогу у повезивању земаља које су у саставу ШОС. Истовремено се заложио за „координирану изградњу мреже аутопутева који би повезали државе-чланице Шангајске организације“.

Руски лидер је прихватио позив председника Ирана, Хасана Роханија, да посети Техеран „првом могућом приликом“

Иначе, лидери земаља-чланица Шангајске организације за сарадњу (ШОС) усвојили су Бишкечку декларацију у којој су изразили дубоку забринутост због ситуације у Сирији, као и озбиљну забринутост због постављања америчког система противракетне одбране (ПРО).

„Чланице ШОС-а изражавају дубоку забринутост због ситуације на Блиском Истоку и Северној Африци, између осталог, у Сирији, и залажу се за постизање мира, стабилности, просперитета и напретка у том региону без стране интервенције коју не одобри Савет безбедност УН“ – наводи се у Декларацији.

У документу се наглашава да су чланице ШОС-а за то да сами Сиријци што скорије нађу решење за кризу својој земљи, уз прекид насиља и покретање широког политичког дијалога између власти и опозиције без претходних услова а на основу Женевског коминикеа.

Такође, чланице ШОС-а су подржале напоре за сазивање међународне мировне конференције, која треба да постави темељ за помирење и нормализацију у Сирији. Истовремено су иступиле против противправних радњи усмерених на даљу милитаризацију унутрашњег конфликта у републици.

Чланице ШОС-а потврдиле су свој став о америчкој ПРО, оценивши да може да нанесе штету међународној безбедности.

„Чланице ШОС-а потврђују став да једнострано и неограничено повећавање ПРО од стране једне или више држава, без уважавања интереса других држава, може нанети штету стратешкој стабилности и међународној безбедности“ – наводи се у документу. „Ти проблеми се морају решавати политичко-дипломатским напорима свих заинтересованих држава“ – констатује се у Декларацији.

„Чланице ШОС-а су уверене да се сопствена безбедност не може јачати на рачун безбедности других“ – истиче се у документу.

Чланице ШОС-а су: Казахстан, Кина, Киргистан, Русија, Таџикистан, Узбекистан. Посматрачи у ШОС-у су Авганистан, Индија, Иран, Монголија, Пакистан. Партнери у дијалогу су Белорусија, Турска и Шри Ланка.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Ове земље су одлучиле да унапреде свој свет (Државе), окренувши леђа трулом западу, притом том истом трулежу је речено да је било доста ратних игара, да у будуће неће дозволити самовољу и тиранију близу својих граница! Доста је било, свет је сит такве демократије!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!