Америке

Контроверзе у СПЦ и око цркве у Њујорку која је горела – где су нестале паре?

Црквено школска општина Свети Сава у Њујорку и њена парохија одлуком Синода поверене су на управљање патријарху Порфирију. Синод је донео ову одлуку на јучерашњем заседању и навео да је то учињено како би се средило стање и превазишли проблеми, успоставио црквени поредак и јединство међу тамошњим парохијанима.

Овој одлуци претходило је обраћање верника из Њујорка и наводи да је у овој црквеној општини дошло до ненаменског трошења новца. Односи на релацији парохијана и тамошњег епископа Иринеја (Добријевића) кулминирали су и због начина на који се приступа обнови Храма светог Саве на Менхетну, а посебно новца који је прикупљен за цркву која је изгорела 2016. године, пише Serbian Times.

Управљање црквеном општином у Њујорку и обнова храма били су тема и почетком децембра, када су тројица владика са простора Америке били на разговору са патријархом и Синодом у београдској Патријаршији.

Верници су изнели оптужбе на рачун владике Иринеја да је незаконито трошио црквени новац за обнову храма, а од патријарха и Синода затражено је да се ова општина изузме из надлежности епископа и преда на управљање патријарху. За СПЦ и њену епархију додатни проблем би био да се питање трошења новца и сукоб са владиком нађе пред судом јер је група парохијана преко адвоката упутила писмо упозорења владики. То по америчком закону претходи тужби, пише Serbian Times.

ОБНОВА ЦРКВЕ ТЕК ЈЕДАН ОД ПРОБЛЕМА: Већ три године трају сукоби владике и верника, а прошле зиме протестна колона је кружила око резиденције

Парохијани терете владику и то посебно за новац који су верници прикупили за обнову Храма светог Саве. Црквени органи, а како је незванично навођено обавиће контролу трошења новца верника за обнову храма као и зашто су трошкови са 3,6 милиона долара, колика је била предрачунска вредност, нарасли на чак осам милиона долара.

Неразумевање на релацији владика-верници међутим, нису везани само за обнову храма у Њујорку већ и за постављање свештенства у појединим парохијама. Како је Serbian Times раније писао, два пута у последњих три године побуну у парохији изазвала је смена оца Живојина Јаковљевића.

Због тога је велика група парохијана прошлог новембра данима протествовала испред владичанске резиденције у Њујорку.

У свом интервјуу нашем порталу, Радмила Милентијевић је открила да јој је владика Иринеј својевремено у поверењу рекао да је црква Светог Саве на Менхетну намерно запаљена напалмом, а не случајно, свећом, што је била званична верзија.

Највећи камен спотицања је, чини се, продаја “ваздушних права” за изградњу облакодера на плацу непосредно до храма, од чега би црква, како се претпоставља, могла да приходује око 100 милиона долара.

Српски храм у Њујорку изграђен је у готском стилу пре скоро 170 година, а у власништву Српске православне цркве је од 1943. године. Храм је откупљен од Епископалне њујоршке цркве. Управо у овој цркви је 1943. године одржан последњи опроштај од великог научника Николе Тесле.

Саопштење Светог Архијерејског Синода Српске православне цркве преносимо у целости:,

“Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, у седници одржаној 21. децембра 2021. године, на основу одлуке са овогодишњег заседања Светог Архијерејског Сабора, донео је одлуку којом се, у циљу превазилажења проблема насталих у Црквено-школској општини Светог Саве у Њујорку, као и васпостављања црквеног поретка и јединства међу тамошњим парохијанима, ова Црквено-школска општина и припадајућа јој парохија привремено поверавају на духовно старање и управљање Његовој Светости Патријарху српском Г. Порфирију до нормализације прилика у поменутој Црквено-школској општини”, наводи се у саопштењу Синода СПЦ.

Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!