Наука и ТехнологијаЕвроАзија

Космос: Представљена нова руска орбитална станица

На 8. Међународном форуму „Армија-2022“ премијерно је представљена макета нове руске орбиталне станице. Како каже за Спутњик Маргарита Сидорова из „Роскосмоса“, ова космичка станица ће моћи да нагледа скоро целу земаљску куглу, а њеном изградњом Русија више неће зависити од других земаља, већ ће у потпуности држати ствари у својим рукама.

Руска комсичка станица, према речима Сидорове, инжењера-пројектанта компаније „Роскосмос“ , тренутно се налази у фази развоја, а планирано је да нацрт пројекта буде завршен до 2024.године.
„Ова станица ће се развијати у две етапе. На крају прве етапе она ће имати четири модула: енергетски, базни, чворно-централни, као и ваздушну комору за излаз посаде“, објашњава саговорница Спутњика, додајући да ће преостала три модула, која ће бити намењена за извршавање разних научних експеримената, бити додати у другој фази њеног развоја.

Како ће изгледати нова руска орбитална станица

Нова орбитална станица, како каже Сидорова, биће напреднија од Међународне космичке станице.
Генерални директор „Роскосмоса“ Јуриј Борисов саопштио је недавно да ће се Русија повући из пројекта Међународне свемирске станице након 2024.године. Према његовим речима, руска држава ће испунити све обавезе према својим партнерима, али ће до тада почети са формирањем сопствене орбиталне станице. Борисов је изјавио да стварање Руске орбиталне службене станице (РОСС) биће главни приоритет рада „Роскосмоса“ у космонаутици са људском посадом.

„Ово је станица која ће бити у орбити високе географске ширине. Она ће моћи да „надгледа“ скоро целу земаљску куглу, укључујући поларне области, као и територију Русије“, објашњава Маргарита Сидорова, додајући да ће се у њој моћи налазити посада од две до четири особе.
Русија неће зависити од других земаља

Према речима саговорнице, Русија је одлучила да развије сопствену орбиталну станицу због тога што увелико истиче век трајања Међународне космичке станице. „Дошли смо до закључка да је наша сопствена станица профитабилнија. Русија неће зависити од других земаља. Ни од кога нам неће бити потребна било каква дозвола. У потпуности ћемо држати ствар у својим рукама“, наглашава Сидорова.
На питање када ће станица бити изграђена, Сидорова каже да нацрт пројекта треба да буде завршен до 2024.године, али да се не може тачно рећи тачан датум изградње станице.

„Може се променити како њен састав и изглед, тако и присуство сваког модула“, објашњава саговорница, додајући да ће након 2024.бити јасније време покретања сваког модула и склапања станице.

На једној од највећих изложби оружја и војне технике у свету, која се одржава у војном парку „Патриот“, на око шездесетак километара од Москве, биће приказане и макете ракета „Ангара-1.2“, „Рокот-М“, „Сојуз-2“, „Сојуз-2.1в“, „Сојуз-5“, „Протон-М“, „Ангара-А5“, „Ангара-А5М“ и „Ангара-А5В“, свемирски тегљач „Бриз-М“, „Фрегат-СБ“, космически апарат „Електро-Л“, „Арктика-М“, „Обзор-Р“, „Ресурс-ПМ“, „Аист-2Д“, „Аист-2Т“, „Глонас-К“, „Скиф“ и „Маратон“. Осим тога, биц́е изложени и производи „Роскосмоса“ као што су медицинске барокамере и још много тога.

Форум „Армија“ је и место на ком се потписују велики уговори и одржавају затворена саветовања са наменском индустријом у вези са војно-техничким питањима. Форум који традиционално организује руско Министарство одбране одржава се на територији војног парка Патриот, војног полигона Алабино и аеродрома Кубинка надомак Москве, а делом и у свим војним окрузима Русије и у Северној флоти.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Спутник

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!