ЕвроАзија

Лавров упозорио Селаковића: Опасни покушаји одустајања од Резолуције 1244

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић изјавио је данас у у Москви током разговора са шефом руске дипломатије Сергејем Лавровом да је Београд захвалан Русији због улоге коју има у очувању територијалног интегритета и суверенита Србије.

„Желим да изразим велики захвалност, од свег срца, за подршку коју Русија и ви лично пружате у очувању територијалног интегритета и суверенитета Србије, као и за тражење начина за решење косовског питања“, рекао је Селаковић на почетку разговора са Лавровом, објављеном на Твитер налогу руског Министарства спољних послова.

Селаковић је навео да су сусрети на високом нивоу доказ добрих односа Русије и Србије, и да сведоче о добрим билатералним односима и пријатељству.

Шеф српске дипломатије је казао и да се Београд нада посети председника Русије Владимира Путина ове године, и додао да је „свака посета Путина историјска“.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је јуче да евентуална посета Путина Београду зависи од епидемиолошке ситуације.

Лавров је на почетку разговора са Селаковићем рекао да ће детаљно размотрити ситуацију на Балкану и нарочито косовско питање, и додао да су „опасни“ покушаји да се одустане од Резолуције 1244 УН о Косову.

Шеф руске дипломатије је казао да се сарадња две земље развија у свим областима, укључујући борбу против корона вируса.

„Пре два дана је почела експериментална производња вакцине ‘Спутњик В’ у вашој земљи“, навео је Лавров.

Додао је да председници Србије и Русије, Александар Вучић и Владимир Путин, имају „присне односе“.

Селаковић: Притисци због Русије на Србију увек постоје

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је да су притисци на Србију због њених односа са Русијом увек на агенди западних партнера наше земље, али да она остаје верна пријатељству с Русијом.

Позиција Србије се не мења, Србија не уводи санкције Руској Федерацији. Иако смо ми држава посвећена европском путу наше вишевековно пријатељство са руским народом и РФ се не мења. Постоје ствари које су унутрашња питања Руске Федерације и ми се у таква питања не мешамо, рекао је Селаковић на заједничкој конференцији за новинаре са шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом.

Како је истакао, две земље отворено и искрено разговарају и гледају како једна другој да помогну.

„Србија братској и пријатељској Русији не уводи санкције. Кад је реч о притисцима, они увек постоје. Питање наших односа са Руском Федерацијом јесте увек једно од питања на агенди с нашим западним партнерима. Али ми имамо јасну позицију коју не мењамо. Једина смо држава у том делу Европе која остаје верна и доследна тој позицији“, нагласио је српски министар.

Обраћајући се Лаврову са „драги Сергеј“, он се захвалио домаћину на топлом, братском гостопримству и спремности да отворено и пријатељски разговарају о свим темама од интереса зарад, како је рекао, оног што је суштина политике Србије, а то је очување мира и стабилности на Западном Балкану.

Селаковић је још једном изразио захвалност Министарству спољних послова Русије и Лаврову лично на, како је рекао, несебичној, континуираној и принципијелној подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије и пружању подршке на решавањем питања КиМ мирним дипломатским средствима путем дијалога, за шта је Београд спреман, на чему ради и на чему је изградио свој интегритет.

Обавестио је и Лаврова да Приштина и даље није спровела нити је почела да је спроводи једину обавезу из Бриселског споразума а то је формирање ЗСО.

Како је рекао, на састанку с Лавровом разговарано је и о економској сарадњи, као и о ратификацији споразума о Евроазијској економској унији, који да би почео да се спроводи треба да ратификује још Јерменија.

Према речима Селаковића, вредна подршка је и иницијатива за потписивање стратешког руско-српског програма економске сарадње за период од 2020-2026. Он се осврнуо и на сарадњу у сфери енергетике, подсетивши да је гасовод Балкански ток почео да функционише од 1. јануара.

Селаковић је такође захвалио Русији на помоћи у условима пандемије и кроз активност руских АБХО јединица у Србији, и кроз испоруку а сада и покретање производње вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V) у Србији.

Лавров: Разговори о „великој Албанији“ су провокација, а словеначки „нон пејпер“ о преиспитивању граница на Балкану је опацна игра

Разговори о „великој Албанији“ су провокативни и Москва позива покровитеље Приштине из НАТО-а да зауставе таква расположења, рекао је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров после састанка с министром спољних послова Србије Николом Селаковићем.

Сматрамо да су то неприхватљиве и штетне идеје, рекао је Лавров на заједничкој конференцији за новинаре са Селаковићем.

„Разговори о ‘великој Албанији’ трају више година и ми увек позивамо наше колеге из ЕУ и НАТО које штите Приштину да прекину таква расположења и спрече форсирање такве реторике“, навео је Лавров.

Он се осврнуо и на тзв. словеначки „нон пејпер“ о преиспитивању граница на Балкану.

„Што се тиче граница у Европи, укључујући границе држава насталих од бише Југославије, треба се само сетити како наши западни партнери укључујући ЕУ и НАТО чији је члан и Словенија усрдно позивају да се не дозволи преиспитивање послератних граница Европе, али то раде обично кад се Русија заузима за своје сународнике. А кад се тим питањем баве они које Запад штити онда је став Брисела потпуно друкчији. Сматрам да су то веома опасне игре. Постоји резолуција 1244 и њу нико није укидао. Одговорни политичари, тим пре руководиоци влада немају права да износе идеје које грубо подривају саму концепцију садржану у тој резолуцији“, поручио је Лавров.

Шеф руске дипломатије је и овом приликом поновио да ће Русија подржати свако решење за Космет које је прихватљиво за Србију.

На питање о могућем укључењу Русије у дијалог Београда и Приштине, Лавров је рекао да Русија ништа не намеће али да ће бити спремна да се одазове на сваки предлог који добије од руководства Србије.

Бета, Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Izgleda da međ Srbima nema mnogo zainteresovanih za opšta pitanja – već se gledaju svoja posla – ali to nas vodi u nestanak kao naroda,
    i u zagorčani život naših potomaka dok ih bude. Mantre o “nepromenljivim granicama ” slušamo odavno.Te mantre služe političarima za ono što im je na umu. Ništa nije neprikosnoveno , pa ni granice. Ako imamo na umu boljitak naroda – ne samo sada-danas- već kroz protok godina – jer mi smo samo karika u lancu trajanja – a potomci su sledeće karike.

    Evo jednog predloga za mirno razrešenje problema oko KiM :
    Uzimajući u obzir da je suživot Srba i Albanaca na istom prostoru pod istom državnom upravom potpuno nemoguć ,apsolutno nekompatibilan – ne uz omalovažavanje jednih ili drugih već zbog prirodnih razlika koje su iskristalisane kroz protok hiljade godina – pregovori sa Kosovarima moraju biti obustavljeni. Može se pregovarati sa državom Albanijom za razmenu teritorija.To bi trebalo da bude jedini realni pristup problemu oko KiM.
    Ako Albanci sa jedne strane i Srbi sa druge strane žele dobro svojim narodima tada treba u razmjeni teritorija da Srbiji pripadne dio Albanije uz Crnu Goru do mora, te obala od Bojane do rta Rodonit,zatim da granica ide od rta Rodonit preko vrhova brda zapadno od magistrale Priština –Drač, (da ima geografski prirodni tok ) do Prizrena ili blizu,,možda do Junika, a da Albaniji pripadne dio KIM južno od svih srpskih svetinja ( da u Srbiji ostaju Peć,Dečani, Gračanica, Kosovo polje na kome je bila bitka), i takođe da Albaniji pripadne dio (t.zv. preševske doline) naseljen većinskim Alb.stanovništvom sve do Makedonije.
    Albanci na teritoriji koja bi pripala Srbiji i Srbi na teritoriji koja bi pripala Albaniji moraju biti preseljeni u matične države uz naknadu za ostavljenu imovinu. O visini naknade imovine trebalo bi da odlučuje ista komisija imenovana saglasno od Srbije i Albanije i uslovljena da svaki slučaj okonča u vrlo kratkom vremenu
    Izuzetaka od preseljenja nebi trebalo biti – jer bi inače dio problema ostao i nadalje . (Pored svih sladunjavih priča danas – Srbi i Albanci jedni sa drugima na istoj teritoriji – potpuno su nekompatabilni)
    Pored Gračanice trebalo bi izgraditi visok i dosta dug zid koji Gračanicu uklapa u srpske teritorije, a Prištinu u albanske teritorije. da bi se sprečili incidenti pojedinaca koje ne kontrolišu Vlade. Prislino , iako ekonomski obeštećeno preseljenje palo bi vrlo teško onima kojih se tiče, međutim to bi trebala biti svjesna žrtva za dobro svojih budućih generacija. (Naši pretci su podnosili mnogo veća žrtvovanja uključujući i svoje živote).
    Ova razmjena teritorija i preseljenja nebi bili dopušteni od strane država koje su inače zainteresovane za ovaj region.Ali i za Albance i za Srbe ovakav način ostvarenja razmjene teritorija bio bi mnogostruko koristan. Mislim da dio Albanaca shvata što bi time dobio njihov Albanski narod. I što je vrlo važno – nebi više bio faktor u rukama velikih sila već bi imao mogućnost za svoj vlastito željeni razvoj.
    (Sada moram napomenuti da sam od marta 2019 god. u medijima -naišao na članke u kojima Milijana Baletić predlaže već od 2012 godine veoma slične predloge onima do kojih sam ja samorazvojno došao…i nadam se da u našem narodu ima dosta onih koji su obični Ljudi- i razumno možda dolaze do sličnih ideja, a meni bi bilo drago da takve ideje preovladaju većinom Srba.)
    O navednom rješenju problema KIM – ne govori niko (osim Milijane), međutim ovo nije neostvarivo. Umni Albanci znaju da je čitava Albanija na srpskoj zemlji i ako ima Božje pravde , ovakvo rješenje bi bilo pravedno i trajno.Mislim da bi umni Albanci podržali ovo rješenje, ali me je strah da Srbi u današnjoj Srbiji imaju kontinentalni mentalitet i da im do izlaza na more nije stalo.
    Pojam mora im je turizam,plaža,gužva na plaži,kupanje i ništa više,te sve to uz novac mogu sebi omogućiti i bez svog mora. Vrlo kratko reagovanje na kratke staze,stav profitera makar vrlo sitnih,beznačajnih..i uklapanje u zapadni materijani poredak pun zla i nesoja svake vrste.
    Mnogi će reći-nema razmjene teritorija , jer Skadar je ionako bio naš.To znači nema pregovora,poništava se ideja,i sve nadalje ide kao do sada. Tačno je da je Skadar bio naš, ali sada tu u većini živi drugi narod. I bez razmjene teritorija u koje bi bio uključen i Skadar,Skadar nikada neće biti naš. Upotrebimo razum i dobru volju da ne naškodimo drugome, te će Bog dati da ni drugi ne naškode nama. Nadam se da će se ovo ostvariti kad tad, osim ako Srbi nestanu kao narod i kao Srbi.
    U smislu da nebismo nestali, uzor bi nam trebali biti Izraelci, koji su konačno proglasili da je Izrael nacionalna država Izraelaca i da su non stop spremni da brane svoju zemlju. Tačno je da imaju podršku moćne države S.A.D, ali bi i mi imali podršku moćnih država Rusije i Kine.
    Na tako dobijenoj obali trebali bi smo napraviti veliku transšipment kontejnersku luku (koja bi bila značajna za čitav Jadran) i saobraćajnice od te luke do Mađarske .
    Uz ovaj izlaz na more, reaktiviranje brodograđevne industrije na moru i u Beogradu, te uz zadržavanje kvalitetnog poljoprivrednog zemljišta i slatkih voda i rudnog bogatstva u svojim nacionalnim rukama, imali bi smo pristojan život i budućnost za naše familije i potomstvo.
    Poljoprivredno zemljište treba da bude zaštićeno i na istom bez obzira dali je vlasnik individualna osoba ili društvo treba zabraniti bilo kakve izgradnje bilo kuća ili nečeg drugog.Takođe treba ograničiti porast i širenje velikih gradova,već u istima treba dobro urediti postojeće stanje a priliv stanovništva usmjeriti na druge za to odabrane centre. ( U suštini broj stanova u jednom gradu morao bi biti ograničen prema mogućnostima zapošljavanja,tako da svaki stan daje pravo na dva radna mjesta). Prekobrojni pretendenti na naseljenje u gradu koji nema više mogućnosti za zapošljavanje – morali bi biti upućeni u drugi centar koji se izgrađuje na daljini 50 do 100 kilometara od već postojećeg centra. (Prostor između bi trebao biti uotrebljen za proizvodnju hrane, a ako je za to nepogodan, onda za druge djelatnosti.)
    I ponavljam – ako izgubimo KIM – a sve ide ka tome – mi smo izgubili sami sebe. I nikada više nećemo se pronaći. Ostaćemo prokleti za vječita vremena.
    Izgleda da nam ne preostaje ništa drugo nego da molimo Boga da nam pomogne i da preumljenim Srbima vrati pamet u glavu.

  2. Ovome selakovicu, kao i njegovom šefu, treba jeh bati maj ku maj činu! DABOGDA crkli i DABOGDA vam se seme i pleme zatrlo i DABOGDA vam SVE po kući pocrkalo do deteta u kolevci majke vam ga pizdajničke u usta nabijem!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!