Економија

„Лепа вест“ из Владе: Струја ће уместо 15 одсто, поскупети „само“ 8 одсто (можда)

Предлог Владе ММФ-у је да засад грађани не плаћају акцизу на струју, што би значило да она током лета поскупи, али упола мање него што је планирано, сазнаје “Блиц”.

– Идеја је базирана на чињеници да су фискални резултати за прва четири месеца много бољи од очекиваних и пројектованих. Према овом плану, Влада би у Скупштину током јуна упутила измене закона о акцизама, односно предвидела би увођење овог новог намета на електричну енергију, с обзиром на то да је постојање ове дажбине у складу са процесом усклађивања нашег законодавства са европским. Међутим, акциза на струју била би до даљег нула или минималних око 60 динара, односно 0,5 евроценти. Уколико мисија не прихвати овај предлог, онда бисмо с акцизом која би била око 7,5 одсто ишли одмах, а поскупљење киловата бисмо покушали да одложимо до наредне године, објашњава извор “Блица” близак преговорима српских власти и мисије Фонда.

Прва варијанта би, додаје извор “Блица”, према предлогу из Немањине, значила да би киловати за грађане поскупели седам до осам одсто за износ који иде ЕПС-у. Да подсетимо, меморандумом о економској политици, а који је саставни део нашег споразума са ММФ, предвидео је да струја поскупи за 15 одсто. Идеја је била да пола износа иде ЕПС-у, а да половина буде уплаћивана директно у буџет кроз акцизу.

Да ли ће се нови предлози Владе и остварити, знаћемо 12. маја, када се окончају преговори Србије са мисијом ММФ о првој ревизији аранжмана који је на снагу ступио у фебруару.

Представници Фонда су већ неколико дана у Београду, а сутра, пленарним састанком у централној банци, ком ће у име Фонда председавати Зузана Мургасова, шефица мисије, и гувернер НБС Јоргованка Табаковић у име Србије, почињу и разговори на највишем нивоу.

Мисија Фонда у Београд долази, како незванично сазнајемо, незадовољна чињеницом да Влада није спровела поскупљење струје већ од 1. априла. На недавним сусретима у Вашингтону, на којима је био министар финансија Душан Вујовић, више пута поновљено је да није добро да Србија већ на почетку важења аранжмана не реализује договорено, јер то утиче на кредибилитет споразума.

Међутим, постигнута је сагласност да се током мајске ревизије у склопу преговора о споразуму о финансијском реструктурирању ЕПС, који би на снагу требало да ступи 1. јуна ове године, још једном разговара и о цени струје.

– Увођење акцизе на струју део је нашег усаглашавања са ЕУ. Већи број држава има акцизу на струју, али углавном минималну акцизу од 0,5 евроценти, уз велики број изузетака који значе да грађани углавном и не плаћају тај намет – каже за „Блиц“ порески стручњак проф. Милица Бисић.

Из кругова блиских Фонду „Блиц“ сазнаје да ће било какве промене структуре намераваног поскупљења ићи тешко. ММФ, наиме, признаје добре резултате буџета за прва четири месеца, али се у својим коначним ставовима ипак води, како нам је незванично речено, „одрживошћу буџетског дефицита на дужи рок“.

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!