Србија

Могу ли српски МиГ-ови 29 обарати шиптарске дронове?

Због чега се Вечерње Новости спрдају са осетљивом безбедносном ситуацијом на југу?

Kако су данас пренеле Вечерније Новости, председник Србије Александар Вучић издао је наредбу (ова секвенца надлежности није прецизније појашњена) да: МиГ-ови 29 крену у „акцију потраге за непријатељским беспилотним летелицама које су уочене изнад Мердара и околини Рашке, када су осматрали касарне и положаје Војске Србије“.

– Kако Новости сазнају, председник се на овај корак одлучио после инцидента који се десио на подручју изнад Мердара и у околини Рашке, када су непознати дронови осматрали касарне и положаје Војске Србије.

У циљу спречавања даљих непријатељских активности подигнути су српски „мигови 29“ у акцији праћења и евентуалног напада на непријатељске летелице. Недуго затим, уочени објекти напустили су ваздушни простор централне Србије, а да то нису учинили, били би уништени јер је врховни командант издао наређење да се одмах дејствује противваздухопловним оруђем. – наводи се у првој вести.

Новости се онда, из непознатог разлога, прилично неозбиљно носе са вероватно озбиљном ситуацијом и објављују снимак полетања поменутих МиГ-ова који су, наводно, кренули у „акцију потраге за непријатељским дроновима“. Или снимак није настао данас или је РВ и ПВО Војске Србије послало два (како се на снимку јасно види) потпуно ненаоружана авиона која највероватније нису били у борбеном дежурству будући да је један од њих двосед намењен превасходно за обуку.
Шта се догодило и могу ли МиГ-ови обарати „дронове“

За разлику од Вечерњих Новости, немамо појма шта се догодило.

Можемо поставити неке елементе наводног дешавања у контекст и то урадити много зрелије и нехистеричније од некада кредибилног медија.

Kако смо већ писали, активности Војске Србије претходног месеца управо су биле циљане као превентивна демонстрација сасвим реалној могућности заоштравања безбедносне ситуације у јужној српској покрајни. Док су се раније медијски прикази промовисали као „вежбе“, у августу, септембру и октобру Војска Србије је заиста била на већем степену будности (нећемо износити детаље) и чињеница да су маневри, названи „Маневри 2022“, били изведени без присуства камера дало им је, објективно гледано, преко потребни кредибилитет.

Да је активност у сегменту дронова интересантна на југу државе могли смо наслутити из инцидента крајем септембра. Годинама раније било је неколико догађаја везаних за војне беспилотне летелице о којима су известили мејнстрим медији. Тако је беспилотна летелица Хрватске Војске, односно њеног контигента у оквиру KФОР-а, Скyларк 1 пала у марту ове године (и то у нечије двориште). Kосово је, поред дронова за цивилне потребе надзора инфраструктуре, како је Танго Сиx пренео у јануару изразило жељу за набваку озбиљнијих беспилотних система али, како смо тада анализирали, постоје одређене нелогићности везане за ту потенцијалну набавку и није познато да ли је она реазлизована.

Будући да вечерас немамо информације о томе шта се заиста догодило и која платформа је коришћена за осматрање положаја Војске Србије можемо се осврнути на несхватљиво претеривање Вечерњих Новости. Ефикасна употреба ловачких авиона МиГ-29 (који су однедавно драматично способнији) против циљева који су спорији од 200 км/ч у најмању руку је упитна. Чак и са модернизованим радаром 29-ки, питање је да ли би оне могле да дејствују радарски вођеним ракетама на толико споре циљеве. Евентуално суочавање у ближој маневарској ваздушној борби зависи од габарита беспилотног циља и његовог уочавања од стране ловаца који би онда евентуално имали опцију употребе ИЦ вођених ракета Р-60 или Р-73. Једина реална могућност употребе ловца категорије МиГ-29 био би топ под условом да је циљ довољно уочљив. Полетати против било ког потенцијалног циља у мисијама надзора ваздушног простора без и једне једине ракете, како то Вечерње Новости тврде, свакако је противно уобичајеним процедурама, у најмању руку због самозаштите ловачког пара. Вођа и може бити одређен да дејствује само топом али би пратилац морао да буде наоружан ракетама ради заштите обе летелице од других евентуалних опасности.

Битно је нагласити да су Министарство одбране и Војска Србије више пута посебно истицали кроз своје ПР канале да између оружаних снага Србије и KФОР-а постоји адекватна комуникација управо због оваквих потенцијалних инцидената.
ПАСАРС са Мистралом. Визуелно и медијски негламурозно, у реалном животу гарант обарања готово свих беспилотних летелица намењених видео надзору / Фото: Урош Митровић, Танго Сиx

РВ и ПВО Војске Србије би свакако имало боље опције уништења готово било које беспилотне летелице која би долетела са Kосова и Метохије. Будући да НАТО нема стално базиране ловачке капацитете директно потчињене мисији KФОР-а на самом Kосову и Метохији, коришћење десантно-јуришних хеликоптера Ми-35М који су базирани у Kраљеву било би практичније решење за дејство по циљевима мањег габарита. Руска војска, на пример, управо користи ове типове хеликоптера за овакве задатке.

ПВО капацитети Војске Србије спадају у најозбиљније у региону и поред портабл система Игла и Стрела, ту су Панцир С1 и систем ПАСАРС са новоуведеним ракетама Мистрал 3 против којих готово ни један циљ претпостављених габарита и намене не би преживео. Ови капацитети сасвим сигурно су већ лоцирани на југу Србије и њихова употреба је свакако практичнија него подизање МиГ-ова из Београда.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Tango six

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!