Економија

НАФТА НИКАДА ЈЕФTИНИЈА ДОК ГОРИВО САМО У СРБИЈИ ПОСКУПЉУЈЕ! Паразити на власти се у цену горива уграде са чак 58%

ПОТРОШАЧИ на пумпама од јуна ове године плаћају у просеку 13 одсто ниже гориво. Ипак, готово целокупно појефтињење резултат је историјског пада вредности нафте на међународном тржишту, која се протеклих недеља продавала чак и испод 35 долара. Пупмаџије се жале да држава не прескаче ниједну годину да “захвати” део из резервоара, а од почетка јануара ће се државни део повећати за још два одсто.

На акцизу, ПДВ и накнаду за обавезне резерве до сада је одлазило 56 одсто цене бензина и око 55 одсто просечне цене дизел горива. Када се износ акцизе повећа од Нове године, у буџет ће директно ићи 58, одсносно 57 одсто од сваког литра горива.

– Што је нижа малопродајна цена горива, то државно захватање дође више – објашњава Томислав Мићовић, из Удружења нафтних компанија Србије. – Ипак, цена је последњих шест месеци пала искључиво због ниске вредности сировина, а држава наставља са политиком повећавања акциза.

Од сценарија у којем се нафта опоравља а долар наставља да јача, који се ових дана лагано надзире, стрепеће највише – возачи. У том случају, на пумпама ће их дочекати повећање “до неба” јер би цена, на пример, дизела могла да пребаци 150 динара по литру, уколико се нафта опорави само до цифре од 45 долара по барелу.

Мада бензин и дизел још одолевају, последње повећање државних дажбина могло би потпуно да одврати потрошаче од куповине течног нафтног гаса. Наиме, последње три године чак трећина корисника ТНГ одустала је од коришћења овог горива, а овај тренд само ће се наставити. Јер, од Нове године акзица за ТНГ скаче за један динар.

ПДВ НА НАМЕТ

ПУМПАЏИЈЕ имају још један проблем, а то је што држава наплаћује ПДВ и на акцизе које сама прописује. Тако повећање акцизе на дизел гориво, на пример, неће бити четири динара, већ 4,8 динара, а намет за бензин није повећан за 2,5 динара већ за три. Када би се ПДВ на акцизу укинуо, било би простора да се за, на пример, бензин смањи цена за чак око десет динара по литру.

– Дошло је до парадокса, а то је да се у буџет Републике улило мање новца по основу повећане акцизе, него што је тај прилив био пре повећања акцизе на ТНГ – каже Данијела Војнић Пурчар из “Еуро-гаса”. – Узрок је што је потрошња толико пала да је због пада у коришћењу ТНГ очекивани ефекат на буџет био мањи. Неопходно је истаћи да је акциза на ово гориво највећа међу 12 земаља из окружења, у којем се она креће од нула па до 200 евра по тони, а код нас је 330 евра по тони.

Већина возача у западној и јужној Србији који возе на ТНГ прелази код суседа да наточи резервоар. У Србији ТНГ кошта 70 динара, у БиХ 52, а Хрватској 63 динара.

И У АУСТРИЈИ ЈЕФТИНИЈЕ

ЦЕНА дизел горива на пумпама широм Аустрије пала је на мање од један евро по литру. На пет стотина бензинских пумпи дизел је протекле недеље коштао свега 0,946 евра.

Уколико се настави појефтињење нафте на светским тржиштима могла би и цена супера да падне испод једног евра, оцењују аустријска ауто-мото друштва.

М. ЈАНКОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!