Економија

Неконтролисан увоз меса и суша уништили пољопривреднике и сточаре, извоз пољопривредних производа већ мањи за 10%

ГОДИНА којој се броје задњи дани, пољопривредницима у Србији, слажу се ратари и сточари, а такође и стручњаци, неће остати у доброј успомени. Памтиће се, како кажу, незапамћена комбинација суше, која је узела данак у већини култура, а такође и цене, које су и поред тога што је принос био мањи, остале на ниском нивоу.

Статистичари су, недавно, изашли са податком да је укупан род ове године умањен, односно да је штета пољопривреде 30 одсто, а Ђорђе Бугарин, секретар Удружења пољопривреде Привредне коморе Војводине, оцењује како је само пшеница донела принос који је био на нивоу очекиваног.

– Све остале културе су значајно подбациле – истиче Бугарин. – Највише проблема ратари су имали са кукурузом, који је наша најзаступљенија житарица. Род му је чак за трећину мањи. Род соје је умањен и до 50 одсто, шећерне репе за 40 одсто…

Овакву ситуацију са приносом, додаје Бугарин, пратила је и цена пољоприврних производа, које су, иако је година била лоша, а принос знатно мањи, смањене у односу на претходну годину.

ИЗВОЗ

ВЕЋ сада се види да ће извоз пољоприврдних производа из Србије ове године бити смањен – процењује Бугарин. – У првих девет месеци извезли смо за 10 одсто мање него лане, а када се посматрају земље ЦЕФТА, смањење извоза је и веће.
– Ни сточари не могу да буду задовољни – каже Бугарин.

– Власнике фарми свиња погодио је увоз свињетине који је условио пад цене и довео до тога да послују испод нивоа исплативости, док власници фарми музних крава имају озбиљан проблем јер је у првих девет месеци ове године увоз млека увећан за 15 одсто, у односу на 2014.

Повезани чланци

Годину по добром неће памтити ни Стипан Шарчевић, ратар и сточар из Старог Жедника, код Суботице. Како каже, улагања у ратарску производњу су била висока, управо због суше, а цена их није оправдала.

– Нажалост, имамо ситуацију у којој нас ценовна политика тера у смањење приноса, односно смањење количине минералног ђубрива и нивоа агротехничких мера, пошто, једноставно, за толико улагања пара нема – каже Шарчевић, који је имао принос од три до 4,5 тоне кукуруза по хектару.

Годином би, како указује Бугарин, могли да буду задивољни евентуално воћари и виноградари. Воћари, јер имају готово гарантован откуп свог рода, и пласман у Русију.

Н. Суботић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!