Хроника

Нови фискални уређаји нова шема напредњака за пљачку привредника

Фискални уређаји које прописује дуго најављивањи модел онлине фискализације, по свему судећи, представљају нови финансијски удар за привреднике. Најављене државне субвенције за набавку нових уређаја покриће само део трошкова, док ће остатак очигледно сносити сами привредници.

“Непосредно након што је Хрватска увела овај систем било је покушаја да се то уведе и у Србији. Међутим, ми смо то одбили, а разлози су слични као и сада. Један од разлога је што смо ми чак и пре Хрватске били натерани да купимо уређаје који су директно повезани за Пореском управом. Сматрали смо да је то непотребан финансијски трошак коме се излажу привредници, али смо пристали на увођење тог система, који је у то време био једини такав систем у Европи”, каже за Бизнис.рс почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић.

Пореска управа, како тврди, и сада само ако хоће може сваког тренутка да тражи и „скине“ податке са фискалних каса. Због тога, између осталог, огромна већина привредника сматра да је ово непотребан финансијски издатак.

Међу онима који ће имати обавезу увођења нових фискалних каса налазе се неке сасвим нове категорије паушалаца, док су адвокати и таксисти остали поштеђени.

“Очигледно је да они имају капацитете побуне који су делотворни. Или прете обуставом рада правосуђа или блокираним улицама”, истиче Атанацковић.

Наш саговорник истиче да ће сама контрола олакшати рад Управе прихода и помоћи у борби против сиве економије, али да ће они који су и до сада издавали фискалне рачуне то наставити да чине, док ће они који до сада то нису радили и даље избегавати.

“Само ћемо ми као привредници да сносимо део тог трошка, који је непотребан. Субвенције у износу од 200 евра у сваком случају су за похвалу, али према неким информацијама, из искуства Хрватске, фискални уређаји коштају 400 евра. Такође, остаје нејасно који су то уређаји, има много техничких недоумица. Ми нисмо против даље дигитализације, али сматрамо да је било неопходно сачекати јер има пуно проблема које пре тога треба решити”, наводи.

Према његовим речима, поједини ИТ стручњаци тврде да се већ постојећи уређаји могу софтверски прилагодити да одговарају новим правилиима и да омогуће директан контакт Пореске управе и привредника.

“Међутим, још увек је нејасно и замагљено како би се то могло реализовати. Рецимо за софтвер, постоје две могућности – да се он купи и да се изнајмљује. Постоје фирме које на месечном нивоу изнајмљују и одржавају софтвер за износ од 15 до 45 евра. Ипак, ово је нешто сасвим ново, остаје недоумица како ће и ко то одржавати, а велики је проблем и то што у многим деловима Србије не постоји поуздан интернет”, закључује Атанацковић.

На добитку једино држава

Нова генерација фискалних каса, савремена опрема и нов систем у свету постоји већ неко време. Иако се у Србији о њему говорило у последњих четири, пет година, тек сада је дошло време да се за то створе услови и у нашој земљи, објашњава за наш портал порески саветник Ђерђ Пап.

“Мислим да ће ту апсолутно добити држава тиме што ће јој бити олакшана контрола свих околности које је до сада контролисала путем старих фискалних каса. Нови уређаји дозвољавају много веће могућности контроле и самим тим борбу против сиве економије. То је суштина нове фискализације и то нико не може да оспори. Само по себи то неће дати резултате, потребно је да Пореска управа развије методе контроле и анализе ризика, које ће на основу лакше прибављених података од оних који воде фискалне касе, моћи да бирају кога ће да контролишу и на који начин”, наводи Пап.

Kада је реч о самим трошковима, наш саговорник објашњава да, иако је држава најавила да ће покрити трошкове фискализације, што је он разумео као да ће свим привредницима бити плаћено увођење фискалних каса, касније су се појавиле опречне информације које остављају простора за недоумице.

“Kасније се појавила информација да је то 100 евра по обвезнику. Не знам колико то кошта, али претпостављамо да је више од 100 евра. Изјаве су у супротности, па не знамо да ли ће сви трошкови бити покривени или само практично део трошкова”, истиче он.

Он сматра да је неправедно то што су из новог модела фискализације изузете неке категорије, попут адвоката и таксиста.

“То је тренд који држава има већ деценијама јер је болећива из овог или оног разлога према таксистима и адвокатима. За то нема ни техничких, ни правних оправдања“, закључује Пап.

Извор: Бизнис.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!