Наука и Технологија

Објављена детаљна мапа црне материје: „Нешто није у реду са Ајнштајновом теоријом релативитета“

Међународни тим истраживача створио је највећу и најдетаљнију мапу дистрибуције такозване тамне материје у универзуму и та мапа би могла да “обори” Ајнштајнову теорију релативитета.

Тамна материја је невидљив чинилац готово 80 процената укупне материје у универзуму, а њена гравитациона сила довољна је да повеже читаве галаксије у структуру познату као космичка мрежа.

Астрономи су сада успели да мапирају њено постојање пратећи путовање светлости на Земљу са удаљених галаксија. Уколико је та светлост искривљена, значи да је у првом плану материја која савија светлост док долази ка нама.

Користећи методе вештачке интелигенције за анализу слика 100 милиона галаксија, чланови међународног тима за истраживање тамне енергије (ДЕС) су створили мапу која покрива четвртину неба јужне хемисфере.

Визуелно су приказане као љубичасте, црне и ружичасте мрље, скупљене у бледом прстену. Најсветлија подручја на мапи приказују тамну материју са највећом густином, док су црна подручја космичке празнине.

Резултати до којих је тим научника дошао су изненађујући, јер показују да су тамне мрље нешто глаткије и раширеније него што предвиђају најбоље теорије тренутно доступне.

“Можда вам се ово чини као мала ствар, али ако су наговештају тачни, значи да нешто није у реду са Ајнштајновом теоријом релативитета, једним од великих стубова физике”, рекао је за Би-Би-Си шеф мисије Ниал Џефри, професор физике и астрономије на Универзитетском колеџу у Лондону.

Џефри истиче да је ДЕС на прагу великог открића.

“Показује нам нове делове универзума које никада раније нисмо видели. Заиста можемо видети космичку мрежну структуру, укључујући космичке празнине, а то су региони универзума врло мале густине у којима је мало галаксија и материје“, објаснио је он.

Научнике занимају ове структуре јер сумњају да гравитација у њима може да се понаша сасвим другачије. Идентификујући њихове облике и локације, мапа би могла да пружи полазну основу за даље проучавање настанка свемира, преноси Индипендент.

Према стандардном моделу космологије, свемир је започео великим праском, да би се потом проширио. Материја је, према Ајнштајновој теорији, еволуирала. Гравитационе силе су оно што је створило накупине празне материје, које чине космичку мрежу.

“Ако пажљиво погледате у свемир, материја није толико незграпна као што очекујете – има назнака да је површина глатка и раширенија него што се сматрало“, каже Џефри.

“Можда мислите да је ово лоша ствар, да нешто не функционише у физици, али је ово за физичаре веома узбудљиво. Већи део свемира чини тамна материја и заиста је фасцинантно видети ове велике, скривене структуре на великом делу ноћног неба”, рекао је он и додао да ће научницима посматрање тих великих структура налик мрежи помоћи да одговоре на нека фундаментална питања о универзуму.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!