Економија

Од либерализације тржишта електричном енергијом добићемо само веће цене струје и то за 40%

ОТВАРАЊЕ тржишта електричне енергије у Србији досад је купцима донело само веће цене киловата. Струја је тако за готово 20 одсто скупља за фирме и установе на високом и средњем напону, а од 1. јула очекује се да ће се тржиште отворити и за – домаћинства. За све оне који нису изабрали добављача, електрична енергија је из резервног снабдевања скупља скоро 40 одсто.

Љиљана Хаџибабић, члан Савета Агенције за енергетику рекла је да домаћинства могу и треба да очекују поскупљење струје, јер је тренутна цена испод оне која омогућава да се граде нове електране.

– Кад се усвоји нови закон о енергетици, највероватније од јула, домаћинства ће моћи, али не морају да изађу на слободно тржиште и бирају снабдевача, јер ће и даље имати могућност да се снабдевају по регулисаним ценама – рекла је Хаџибабићева. – Домаћинства која желе да промене снабдевача не морају ништа да улажу, јер ће снабдевач цео посао да заврши. Либерализација тржишта струје за домаћинства је недавно почела и у Европи, али мали број потрошача је променио снабдевача.

Према речима Дејана Трифуновића, помоћника министра енергетике, тренутно је на либерализованом тржишту електричне енергије око 4.000 купаца. Они плаћају од 40 до 45 евра по мегават-сату. Више од 1.000 потрошача, углавном на средњем напону нема свог добављача струје и киловате добија до резервног снабдевача, а то је „ЕПС Снабдевање“. За њих мегават-сат стаје 59,9 евра. Како је рекао Трифуновић, домаћинства сада плаћају струју по цени која је 30 одсто нижа од тржишне.

– У комерцијалном снабдевању повећање цена износило је 17,7 одсто, а у резервном 37,49 одсто – рекао је у среду на округлом столу о регионалном тржишту електричне енергије у организацији Балкан магазина, Жељко Марковић, в. д. директора „ЕПС Снабдевања“. – Цена струје у Србији најповољнија у региону и износи око 5,6 евроценти по киловату, док је у Хрватској, Словенији и Грчкој и више од 10 евроценти. С обзиром на ове цене, тешко ће трговци струје моћи малим купцима да понуде услове по којима би они могли да послују позитивно.
Марковић наглашава да би трговцима струје била занимљива једино домаћинства која киловате троше за грејање, јер су њихови рачуни већи. Тако, код породица које троше око 2.500 киловата „Електропривреди Србије“ плаћају од 17.600 до 19.900 динара, у зависности од привредног друштва. Поједини трговци би таквом домаћинству могли да понуде да исти рачун плаћају око 17.000 динара.

СПРЕМНИ ЗА ТРЖИШТЕ

ПРЕДСЕДНИК Надзорног одбора „Електропривреде Србије“ Аца Марковић рекао је у среду да се очекује да ће ЕПС до 1. јула отворити тржиште за мале купце, као што је то већ урадио на средњем и високом напону. Он је истакао да је једна од визија ЕПС да на овом делу Балкана постане важан фактор у производњи струје, јер „његов производ има тражњу“:

– ЕПС је од 2002. до 2012. године произведено 372 милијарде киловат-сати и да је ту струју по просечним ценама продавала на тржиштима држава бивше Југославије, имала би приход већи од пет милијарди евра.

НЕМА НАГЛИХ ПОВЕЋАЊА

– ДОМАЋИНСТВА у Србији ће од 1. јула 2014. или од 1. јануара 2015. имати могућност да купују струју на тржишту, али се регулисане цене неће мењати од јула 2014. године. Већина домаћинстава искористиће право да и даље купују електричну енергију по регулисаним ценама, које су ниже од тржишних, објаснили су у Агенцији за енергетику Србије. Промене регулисаних цена ће бити постепене у неколико наредних година, по програму који ће се тек разматрати и биће сасвим усклађене са степеном заштите сиромашних, енергетски заштићених купаца.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!