Србија

Од слободних избора у Вучићевом фашизму није остало ни с

*Мандић: Правило је установљено како би се уклонила свака могућност притиска на грађане * Антонијевић: То што се у Пећинцима десило посматрачима ЦРТА представља кривично дело

Непознати мушкарци који су нас у Пећинцима пратили, препречивали нам пут колима и фотографисали, представили су се као обезбеђење које надгледа бирачка места у име општинске изборне комисије – каже за Данас програмски директор ЦРТА Раша Недељков.

Он објашњава да су на изборни дан у Пећинцима непознати мушкарци целог дана патролирали и обилазили свих 30 бирачких места, те да су мобилне тимове ЦРТА у више наврата засутављали питајући их ко су и шта ту раде. Према Недељковићевим речима, тренутак када су одлучили да своје мобилне тимове повуку из Пећинаца је онај када су ти исти људи препречили пут ауту у коме се и сам налазио, те захтевали да се врате назад.

– Тада смо схватили да је наша безбедност угрожена и морали смо да напустимо Пећинце, јер је било јесно да ће са протоком времена тензија расти. Пре тога, нашим посматрачима који су се кретали пешице неколико мушкараца је у стилу професионалног бодигарда препречило пут, рекавши им да им неће дозволити да се даље крећу. Ти људи не разумеју да ми нисмо непријатељи било које партије, већ само грађански посматрачи који гледају шта се дешава испред бирачких места – прича Недељковић.

Он оцењује да радње које су уочили успред биралишта у Пећинцима указују на то да су појединци били задужени да контролишу ко је гласао а ко није. Недељковић тврди да је испред биралишта на снази било својеврсно приказивање моћи и силе, на начин “знаш да смо ту, зато пази за кога гласаш”.

На основу целокупне атмосфере током изборног дана у Пећинцима, уз непроверене информације о томе да се на појединим бирачким местима гласало јавно, Недељковић закључује да је постојао изузетно висок притисак на бираче, уз констатацију да избори у Пећинцима нису били слободни.

Директор Комитета правника за људска права YУЦОМ Милан Антонијевић, поручује да уколико је неко легитимисао грађане, тврдећи да то ради у име бирачког одбора, неопходно је испитати да ли је тај бирачки одбор заиста изнајмио неку фирму за обезбеђење. Такође, он наводи да је такође важно утврдити какве су услуге затражене од приватног обезбеђења.

– То што се у Пећинцима десило посматрачима ЦРТА представља кривично дело, конретно спречавање слободе кретања. Са друге стране, неопходно је утврдити ко је обезбеђењу издавао задатке и да ли је то комплетан бирачки одбор или само једна партија, те да ли су били упознати са тиме шта се у њихово име ради – наводи Антонијевић.

Према речима Софије Мандић из Београдског центра за безбедносну политику, посматрачка мисија ЦРТА свакако није могла бити заустављена од “обезбеђења бирачког места” у Пећинцима, како је људима из Мисије саопштено. Она објашњава да изборна правила у Србији онемогућавају присуство обезбеђења, укључујући и полицијско, у бирачком и око бирачког места.

– То правило је установљено како би се уклонила свака могућност притиска на грађане који треба слободно да изразе своју вољу. Полиција може доћи да интервенише у бирачко место једино по изричитом позиву председника бирачког одбора, уколико су током гласања нарушени ред и мир. У демократском друштву, током слободних избора је недопустив било какав притисак на гласаче или посматраче – наглашава Мандић, додавши да су полиција и тужиластво дужни да спрече такве појаве, што се у Пећинцима није догодило.

Чланица Председништва СНС Зорана Михајловић казала је на јучерашњој конференцији за штампу да не види ништа спорно у евидентирању гласова изван бирачког места. Она је одбила да коментарише саопштење те странке у коме је наведено да је потпредседник ДС Игор Салак сам бацио телефон у намери да изрежира инцидент испред бирачком места у месту Попинци, у општини Пећинци, без обзира на то што се на видео снимку види да Салаку непознати мушкарац отима телефон и баца га у страну.

– СНС никада није слагала – кратко је прокоментарисала Михајловић.

Редакција Данаса током јучерашњег дана покушала је да од Информативне службе СНС добије одговоре на питања ко је унајмио обезбеђење које је у току изборног дана патролирало Пећинцима и ускратило слободу кретања посматрачима ЦРТА, као и да ли је у питању професионално обезбеђење или се ради о активистима странке. Одговор нисмо добили. Прес служба СНС није одговарала на наше позиве и мејлове до закључења овог издања.

Наша редакција покушала је да скупи у контакт и са локалним одбором СНС у Пећинцима, али се на телефон који стоји на званичном сајту те странке јавља аутомат са поруком “изабрали сте непостојећи број”.

Изборе у Пећинцима, обележила су два инцидента – један је снимање посматрача ЦРТА-а након чега су они одустали од нагледања избора, а други је бацање телефона Салака, високог функцонера ДС који се заједно са Горданом Чомић, појавио код бирачког места у Попинцима.

Прелиминарни резултати

Пећинци: СНС – СПС 77,71 %; ДС – ЛСВ 8,2 %

Мионица: СНС 65,8 %; СПС -СРС-ЈС 15,5 %; ДС 13,6 %

Неготин: СНС-СПС 70,53 %; ДС 18,67%, ГГ Неготин без корупције 4%; Уједињена сељачка странка 3,78

Костолац: СНС – СПС 62,5 %; ДС 11,95 %; УГ Искорак 9,43 %, Двери 8%м СРС-ПУПС 5,3%

Пише: М. Д. Миљковић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!