Србија

Оружари против умањења зарада, најављују обуставу рада

КРАГУЈЕВАЦ – Синдикати шест фабрика наменске индустрије у Србији изразили су данас незадовољство што ће радницима тих фабрика, одлуком владе, бити умањење зараде и најавили да ће у знак протеста 13. новембра, на један сат обуставити рад.

На заједничкој конференцији за новинаре, представници синдиката фабрика из Барича, Лучана, Чачка, Ужица, Ваљева и Крагујевца навели су да ће протесте наставити испред Владе Србије уколико до 20. новембра не дође до састанка са министром одбране Братислав Гашићем.

Председник синидкалне организације “Застава оружје” Драган Илић саопштио је да су синдикати фабрика наменске индустрије упутили захтев премијеру Александру Вучићу и ресорном министру тражећи поред неумањења зарада, испуњавање још пет захтева.

“Тражимо да се у најхитнијем року одржи састанак са министром одбране на којем бисмо разговарали о бројним питањима од важности за фабрике и раднике”, рекао је Илић и додао да синдикати наменске од владе траже да та предузећа третира као фирме од посебног значаја за одбрану земље и врати их у сферу војно-привредне делатности.

Такође, рекао је Илић, синдикати траже да се из војног буџета определе средства за инвестиције или да се обезбеди фонд за кредитирање са повољним роковима враћања за улагања у производњу.

Поред тога, синдикати траже да се хитно изврши конверзија обавеза фабрика у капитал Републике Србије, као и да се хитно одобри, како су рекли, пријем најнеопходнијих стручних кадрова.

Председник синдикалне организације “Слобода” из Чачка Драган Јекић оценио је да фабрике наменске не треба да буду обухваћене умањенем зарада, јер се у тим фабрикама баве производњом и нису буџетски корисници.

Јекић је нагласио и да су синдикати наменске индустрије против Нацрта закона о наоружању и војној опреми јер, како је рекао, њиме ће се омогућити приватизација фабрика које се баве производњом наоружања и војне опреме.

На конференцији за новинаре чуло се да је у шест фабрика наменске индустрије запослено око 7.000 радника, као и да је у њима од 2000. године до данас број запослених смањен за око 11.000.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!