Хроника

Отварање уместо рушења

Копаоник – Током протекле недеље на Копаонику је било гужве и у угоститељским објектима и на ски-стазама. Процењује се да је наш најпознатији зимски туристички центар у то време посетило око двадесет хиљада домаћих и страних туриста. Уживали су скијаши, јер је снега довољно, стазе су добро припремљене, више од двадесет успињача је у погону…

Скија се и ноћу, поред Малог језера од ове сезоне осветљена је и стаза Караман гребен али је та новина некако остала у сенци отварања једног, како се у папирима зове кафића а уистину је вишеструко већа, спратна грађевина. Налази се на самом врху Копаоника, на Сувом рудишту чија је градња, због неодговарајуће грађевинске дозволе, изазвала пажњу посетилаца Копаоника и инспекције која је наложила рушење. Реаговања су појачана тек сада када је уместо рушења „кафић” отворен. Тако смо од наших читалаца – скијаша добили бројне поруке и фотографије. Ту се каже, што смо и проверили, да је унутрашњост објекта, то јест кафански део лепо уређен, да се ту не нуди само пиће како би кафићу и приличило него и разна јела па и врућа јагњетина. Цене су примерене висини локације од 1.790 метара…

Насупрот решењу о рушењу овде се напротив говори да ће од следеће зиме и ски-стаза са овог врха бити осветљена, да ће у вечерњим сатима, кад стану жичаре, аутобус са гусеницама довозити госте из центра скијалишта до овог врха. У поменутом „кафићу” има још простора, рецимо, у пространом подруму за винарију, на спрату за ресторан и десетак апартмана…

Све је то лепо, граде се кафићи покрај скијашких стаза и у европским скијашким центрима. Али, ово није омањи и привремен објекат од 150 квадрата за који је инвеститор, како је саопштено извесна Снежана Матковић из Смедерева добила сагласност ЈП „Скијалишта Србије”, ЈП „Национални парк Копаоник” и Завода за заштиту природе Србије и грађевинску дозволу од општине Брус.

Није, јер објекат има око хиљаду квадрата што нам је раније потврђено и из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и још објашњено да ниједна од институција које су дале сагласност није обавестила поменуто министарство, нити навела да објекат који се гради на Панчићевом врху није у складу са сагласношћу коју су дали. У одговору ресорног министарства изричито се и каже „грађевинска дозвола за градњу оваквог објекта до сада није издата”.

И додаје: „Републичка грађевинска инспекција изашла је у контролу и утврдила да објекат није у складу са прописима и наложила инвеститору да објекат сруши. Инспекција је тражила од општине Брус комплетну документацију а записником, који је достављен инвеститору, наложено је да у року од седам дана поруши све изведене радове без грађевинске дозволе. Инвеститор је, након пријема записника, за то тражио додатни рок од 15 дана због здравствених разлога.”

Тако испада да инвеститорка Снежана, због болести није могла да ангажује рушитеље, али је „болест” таква да јој није сметала активност око наставка грађевинских радова и угоститељских услуга за госте пунијег новчаника.

Аутор: Мирољуб Дугалић, Политика.рс

Фото Марија Станојевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!