Аналитика

Племенити метали: изазов монополу Кине

Злато је дуги низ векова било симбол богатства и раскоши. Једна унца – око 30 грама – вреди више од хиљаду долара. Али злато није најскупљи метал. Истих 30 грама родијума кошта 7000 долара, док веома ретки метали као што су осмијум и калифорнијум уопште немају тржишну цену. Калифорниум се данас добија само на два реактора у свету – по 30 микрограма годишње.

Скоро читаво ископано злато данас скупља прашину у трезорима и сефовима. Али без тзв. “ретких метала” немогуће је замислити развој данашње науке и технологије. Научници су их већ назвали “златом 21 века”, каже директор компаније “Аксон – ретки и драгоцени метали” Дмитриј Кондрутски.

Човечанство је ушло у век ретких метала. Без њих је немогућ технолошки развој. Мобилни телефони, електроника, лаптопови – свуда се користе ретки метали.

Данас, главни снабдевач ових стратешких ресурса на светском тржишту је Кина. Тамо се добија 95% ретких метала. Међутим, у блиској будућности, монопол Кине би могао бити доведен у питање.

Руски научници су развили нову технологију производње ретких метала – показало се да се они могу произвести у хемијској лабораторији. Таква лабораторија се налази на територији хемијске фабрике у Пермском крају, на северозападу Русије. При том, у близини нема никаквог рудника минералних сировина. Локални хемичари добијају јединствене елементе из воде користећи јоноизмењивачке смоле. Оних, које су и главни пуњачи обичних кухињских филтера за воду. Ове смоле апсорбују готово све познате тешке метале.

Међутим, да бисте издвојили одређени ретки метал потребна је посебна – селективна смола. Она у води налази јоне једног одређеног елемента. На пример, злата или платине.

Селективне смоле се добијају по јединственом рецепту пермских хемичара. У својству добијеног производа узимају се технолошки раствори – бочни и обично скроз бескорисни производи било које топионице. Ови раствори су богати скоро свим познатим металима.

Главна тешкоћа је у томе, што су многе особине ретких метала веома сличне. Тако, да се створи смола за издвајање једног конкретног елемента – посао је практично јувелира.

У погледу развоја пословања, пермски научници су тек на почетку. Али за њихове технологије су већ заинтересоване велике рударске и металуршке компаније.

Поред технолошких раствора, научници сугеришу коришћење морске воде. Јер, резерве ретких елемената, растворених у океанима, неколико пута су веће од оних у земљиној кори.

Глас Русије

фото: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!