Економија

Попис пољопривреде после пола века

Београд — Попис пољопривреде у Србији почеће у понедељак, 1. октобра и обухватиће сва пољопривредна газдинства на територији Републике Србије, њих 765.000.

Попис пољопривреде у пуном обухвату у нашој земљи није спроведен од 1960. године, а добијени подаци допринеће стицању сазнања у вези са реалним стањем у аграру – чиме располажемо и шта нам је потребно.

Резултати пописа даће одговоре о локацији газдинстава, земљишном фонду, наводњавању, употреби ђубрива и средстава за заштиту биља, броју грла стоке и кошницама пчела, органској производњи, пољопривредној механизацији, рибњацима и површинама под шумама …. 

Биће ангажовано укупно 6.200 пописивача, а како су поручили из Републичког завода за статистику, неће остати непописан “ниједан педаљ земље, ниједно грло стоке, нити фирма”. 

Директор Републичког завода за статистику (РЗС) Драган Вукмировић изјавио је раније да ће попис пољопривреде у Србији званично бити обављен од 1. октобра до 15. децембра, а уколико то буде потребно, биће продужен и после Нове године.

Вукмировић је нагласио да је од “силне важности” да овај попис буде реализован на најквалитетнији начин, имајући у виду да попис пољопривреде у пуном обухвату у нашој земљи није спроведен од 1960. године. 

“Неће бити лако, али огроман рад и труд доноси резултат…Трудићемо се да имамо максимално велики обухват”, рекао је он, напомињући да ће резултати пописа који ће обухватити најбоље податке о пољопривреди до сада, бити готови за годину дана. 

Вукмировић је истакао да без података нема стратегије, додајући да тек по њиховом објављивању почиње прави посао. 

Осврнувши се на поједине позиве за бојкот пописа, Вукмировић је упозорио да би то било крајње контрапродуктивно, додајући да “не можемо да бојкотујемо сами себе”.

Он је изразио очекивање да ће за првих месец дана, до 1. новембра бити завршено “гро посла”, односно да ће 60 одсто пописа бити завршено и објаснио да рок званично није продужен, али ће попис трајати док се не прикупе сви потребни подаци. 

Помоћник директора РЗС Андра Милојић указао је да је попис пољопривреде дуго и темељно припреман још од 2008. године, а кључно је било како организовати попис на терену, на чему је тежиште активности у последњих месец дана. 

Србија је подељена на 15 региона, а како су истакли представници Завода, попис ће, уз јединствену методологију, бити децентрализован како би се на најбољи могући начин покриле специфичности подручја. 

Упитник који ће бити коришћен у попису пољопривреде Србије не разликује се од оних у европским земљама, у потпуности је ускладјен са регулативом ЕУ и прошао је строгу контролу. 

Овим пописом биће обухваћена сва пољопривредна газдинства у нашој земљи – породична пољопривредна газдинства, привредна друштва, земљорадничке задруге и други облици организовања са статусом правног лица и предузетници регистровани да претежно обављају делатност пољопривредне производње, као и они са организационим деловима у којима се обавља пољопривредна производња. 

Попис пољопривреде је после пола века паузе требало да буде поново спроведен од 1. до 15. новембра 2011. године, али је морао да буде померен за другу половину 2012. године, јер нису била обезбеђена средства из буџета.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!