Србија

Предизборна Радодајка!

У јеку бруке око погрешних астрономских рачуна за струју, руководство и радници Електропривреде Србије су уместо казне, награђени бескаматном позајмицом која би по раднику требало да буде нешто већа од 400 евра.

Док њихове колеге радници више пропалих предузећа широм Србије штрајкују јер плате не добијају месецима, запослени у ЕПС-у су усред предизборне кампање и афере “струјомер” која није ни заљуљала позицију министарке енергетике Зоране Михајловић, успели да заграбе и мимо државне касе претњом да би Србију могли да оставе у мраку.

Нису баш потпуно задовољни јер Влада Србије није могла да их изузме из система умањења зарада већих од 60.000 динара. За утеху вицепремијер Александар Вучић им је са колубарских копова поручио да солидарни порез неће укинути, али ће размотрити могућност да узме мање онима који раде тешке послове.

– Држава отима од оних који немају да би дала онима који имају – тумачи економиста Миодраг Зец за “Вести” и каже да је у надгорњавању ЕПС-а и власти, овде цех платио јачи.

Да је добро изабран моменат испостављања захтева ЕПС-а властима указује челник Удружених синдиката Слога Жељко Веселиновић, који честита колегама на доброј организованости и успеху.

– Морам да кажем да је то неправедно, а једини кривац је држава која дозвољава позајмице док велики број предузећа у реструктурирању не исплаћује плате и не оверава радницима здравствене књижице. То показује да синдикатима који имају реалну моћ држава излази у сусрет у предизборној кампањи, док је пред онима који немају такву снагу неумољива – каже Веселиновић за наш лист.

Потез власти је, према оцени економисте Махмута Бушатлије, преседан о коме би требало да се изјасне други синдикати, тим пре што ЕПС не сноси никакву одговорност због лошег управљања и пословних резултата. Бушатлија додаје и да власт попушта у предизборној кампањи, да не би дошло до генералног штрајка.

– Зашто на позајмицу немају право и радници других јавних и државних предузећа – пита Бушатлија, уз оцену да би ова погрешна одлука Владе могла да изазове ланчану реакцију и да запослени у државној управи затраже исто.

Да власт ради у сврхе предизборне кампање, мишљења је и посланик и функционер Демократске странке Србије Милош Алигрудић, који је и против мере стезања каиша, јер доводи до кризе потрошње и кризе производње.

– Онда у свим тим мерама штедње, које су иначе анахроне, и чујете да је неко добио позајмицу, поред плате. Мислим да ником није требало ни закидати, већ стимулисати производњу. Овако нико ништа не производи, а хоћемо да живимо добро, што је немогуће – каже Алигрудић за “Вести”.

Радодајка уочи избора

Економиста Мирослав Прокопијевић каже да привилеговани попут радника ЕПС-а ретко разумеју друге гладне раднике и грађане који су добили превелике рачуне за струју.
– Што се власти тиче, она је увек осетљива на сконцентрисане гласове уочи предстојећих избора, па су се ефикасним показале претње генералним штрајком у ЕПС-у – објашњава за “Вести” Прокопијевић зашто владајућа гарнитура излази у сусрет синдикалним захтевима те компаније.

Демагошки

– Имамо кризу потрошње, а ако не производимо, захваљујући лудој бившој и овој власти која јури у ЕУ, нећемо имати ни шта да извеземо, већ ћемо само увозити. Све је то наопако – објашњава Алигрудић и додаје да је штедња, односно стезање каиша, и демагошка мера.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!