Европа

Преговори о чланству Србије у ЕУ нису приоритет немачког председавања: Поглавља на маргини

ПРОШИРЕЊЕ ЕУ и преговори о придруживању са земљама Западног Балкана остаће у запећку и током наредних шест месеци, колико ће трајати немачко председавање Унији. Док Берлин буде настојао да се избори с последицама пандемије, да настави разговоре о реформи ЕУ и постигне договор са Лондоном, што ће бити несумњиви приоритети, једина регионална тема која би могла да дође у фокус јесте дијалог Београда и Приштине.

Овако познаваоци ситуације и дипломате виде немачко председавање ЕУ, које је званично почело јуче. Иако међу суштинским циљевима председавања стоји да ће се Немачка “ангажовати у корист перспективе кредибилног пријема земаља Западног Балкана у ЕУ”, тешко је поверовати да ћемо им заиста бити приоритет.

Немачки званичници у Бриселу своје председавање већ називају “корона председавањем”, што довољно говори о фокусу наредних шест месеци. Прва тема, без дилеме, биће договор о заједничком седмогодишњем буџету и фонду за опоравак ЕУ, док је јесен резервисана за преговоре са Лондоном о окончању “брегзита” и будућим трговинским односима. На дневни ред затим долазе и питања миграције, климатских промена, али и будућности саме ЕУ.

ЈОКСИМОВИЋЕВА: ЧЛАНСТВО 2026.
МИНИСТАР за европске интеграције Јадранка Јоксимовић каже да Србија може да постане пуноправни члан ЕУ 2026. године.
– Драго ми је да је председник Вучић у Бриселу добио назнаке о 2026. години, што је добро и поклапа се са оним што говорим већ дуго, не зато што сам евроентузијаста или претерано оптимистична, већ зато што познајем процесе у ЕУ и знам колико је Унији важно да и Србија буде њена чланица – рекла је Јоксимовићева.

Немачке дипломате незванично наводе да би питање проширења ЕУ требало да буде један од приоритета, али да је криза изазвана пандемијом све планове бацила у воду.

Председавајући спољнополитичког одбора Европског парламента Дејвид Мекалистер каже да Берлин традиционално посвећује пажњу проширењу. Ипак, и он као фокус наводи питање економског опоравка Уније:

– Други приоритет је излазак Велике Британије из заједничког тржишта и царинске уније до краја године. Надам се да ће Немачка испунити мото овог председавања, а то је да заједно направимо Европу поново јаком.

С друге стране, скретање пажње са проширења неће значити мањи притисак на Србију. Немачка је показала чврсту намеру да не дозволи Америци да преузме посредовање између Београда и Приштине од ЕУ. Сада ће, као председавајућа, несумњиво појачати притисак да се дијалог настави, уз чврст став да неће дозволити отварање питања поделе територије КиМ и да ће од Београда захтевати признавање Косова у границама које њихов устав прописује.

Србија, током тек завршеног председавања Хрватске, први пут од почетка преговора није отворила ниједно преговарачко поглавље.

Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. ker ti mater, babo i vestico, brini o inkontinenciji, uralnoj i analnoj, ne gde ce mo mi, jebo te onaj zlocesti magarac dalmatinski, ceo vek i malo vise guraste nas pod vase sape krvave pa nista ne uciniste, germani genocidni.
    HHHRRRKKK PU

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!