Православље

Преображење Господње

ПРЕОБРАЖЕЊЕ (грч: Η Μεταμόρφωσις), догађај описан у Јеванђељу (Мт 17,1-5); празник којим се прославља тренутак када се први пут Христова божанска природа учинила видљивом. 

Тиме је ученицима дат наговештај славе есхатолошке вечности. Треће године проповедања нове вере, Исус Христос поведе Апостоле и ученике своје: Јакова, Петра и Јована у планину где се у току ноћи, 

преобрази пред њима и показа им неке своје божанске моћи. Поред преображеног Исуса појавише се пророци Мојсеј и Илија и зачу се глас Божији, који Апостолима рече да никад не губе веру у Њега и 

Његовог Сина. Сјај Његове мандорле, таворска светлост, схвата се као енергија Бога, а не његово испољавање. Као предмет мистичког искуства, ова светлост је често описивана у покушајима да се дође до 

разумевања и сједињавања са Богом. Слави се 6. августа.

На иконама, Преображење Господње се слика тако што се планина Тавор често приказује са три врха. На средњем је Исус Христос у белој одећи, благосиља, из њега се шири светлост. На десном врху стоји Мојсије и држи таблице Закона, на левом пророк Илија. Испод планине тројица ученика, Петар, Јаков и Јован леже ничице, изгледајући као у заносу. Понекад се са једне стране планине приказују Христос и ученици како долазе на планину, а с друге како силазе; ученици су узнемирени, Христос се осврће и благосиља их.
На Преображење се у цркви освећује грожђе и дели народу. То није Свето Причешће, како неки мисле, већ освећивање у знак захвалности Богу на плодовима за исхрану. У крајевима где нема грожђа, освећује се друго воће, на пример, јабуке. На овај дан се строго пости.
Народни обичаји

У народу се слави Преображење као прелаз из летњег у зимски период, кад ваздух и вода постају хладнији, лишће почиње да жути и све у природи што је до тада бујало полако вене. Тог дана се не ради. Пошто већ око Преображења нема више несносних врућина и време захладњује, нарочито ноћу, због те промене у природи. настала је у народу изрека: “Преображење је, преображава се и гора и вода”. Преображење је последњи дан купања у рекама.
Црквени вашари са народним весељем одржавају се широм Србије. Поповци носе грожђе у цркву да благосиљају род. Многи неће да окусе грожђе пре, јер мисле да тек кад прође Преображење, грожђе се “преобрати” у зрело. Девојке у тимочким селима, праве тајне договоре где ће да се сакупе и прославе празник. Увече се окупе код неке од њих и сакрију на таван, подрум или какву помоћну зграду. Једу разно воће и пију разне напитке.

 

Преображење Господње

 

[youtube id=”DLZr3rczm0U” width=”600″ height=”350″]



Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!