Друштво

Професорка права: Суштина владања у Србији су лаж и страх (видео)

После мишљења Венецијанске комисије о уставним амандманима у области правосуђа, програмска директорка Београдског центра за људска права Весна Петровић наводи да струка и експерти из невладиног сектора треба да заједно поправе текст амандмана. Додала је у емисији “Квака 23” и да се “спиновима све негативно претвара у позитивно”, да је “суштина владања лаж и страх”.

Ова професорка међународног права указала да се изгубило много времена и да струка и невладине организације нису желели сукоб са Министарством правде, већ размену аргумената, али да се, због људи у Министартсву, “то на крају претворило у сукоб”.

Зато треба да нађемо начин да сада утичемо на текст у правцу обезбеђивања што је могуће веће независности правосуђа – каже Петровић.

Држава треба да се врати на оно на шта се обавезала у преговорима са Европском унијом, каже Петровић, а коментаришући позиве министарки правде Нели Кубуровић да поднесе оставку после мишљења Венецијанске комисије, објашњава да “овде оставка, као институт у ситуацијама када неко погреши, не постоји”.

Све ово што се дешава је неразумно и губљење времена. ЕУ, једног дана када будемо близу чланства, ако ови амандмани не задовоље минимум европских стандарда, неће примити некога ко у самом Уставу није обезбедио владавину права – објашњава Петровић.

Таблоиди, које она назива “политичким пројектима”, креирају “паралену слику”, али и политичари и то не само министарка правде око мишљења Венецијанске комисије, већ пре свега председник државе и премијерка.

То је начин владања и они би изгубили власт ако не би лагали. Суштина владања је лаж и страх. Тај осећај вероватно носе и други грађани, јер немамо отворени дијалог, а када неко каже нешто што је супротно званичном ставу, нађе се на првој страни ИнформераТелеграфаАло-аили неких других политичких пројеката. Људи се плаше да јавно искажу нешто што је нормално да кажу – наводи Петровић.

Више о изменама устава у области правосуђа, о сукобима струке и власти по том питању, али и о укупној политичкој атмосфери у друштву можете чути у наставку Фонетове емисије “Квака 23”, коју можете погледати испод текста.

Јужне вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!