Друштво

Рат патриота и плаћеника

Деловање невладиних организација неолибералног профила, њихови наступи и пропаганда, имали су велики утицај на успон деснице у српском друштву. Патриотске организације настале су као реакција на све јаче деловање НВО после 5. октобра. Покрети као што су “Наши” или “1389”, формирани у последњој деценији, резултат су незадовољства стањем у друштву, чему су допринеле и НВО својим деловањем, које ови сматрају погрешним.

Саговорници “Новости” са којим смо разговарали на ову тему тврде и да су десничарске организације створене као реакција на нападе на друштво и државу, о чему су политичке партије ћутале.

– Што су невладине организације бивале агресивније у друштву, то су се млади више учлањивали у патриотске покрете – каже Миша Вацић, портпарол СНП “1389”. – Ми смо настали као реакција на нападе на државу, а партије нису смеле да изађу на црту тим организацијама и да им се директно супротставе.

Вацић појашњава да су након 5. октобра споља подржаване НВО почеле све јаче да диктирају нови систем вредности у многим областима – правосуђу, култури, медијима…

ДВЕ ГРУПЕ Слободан Антонић дели невладине организације у две категорије. Једна су оне повлашћене, врло богате, блиске центрима моћи, страним фондацијама и амбасадама, одређеним људима и из наше власти… Друга група су све остале, које почивају на ентузијазму. – У прву повлашћену групу спадају НВО чије се активности заснивају на професионализму и новцу, док патриотске организације засад спадају у другу групу. Приступ ресурсима им је ограничен, што не значи да неке од њих нису имале приступ појединим државним ресурсима.

– То што они зачну, Демократска странка и ЛДП изгурају у Скупштини. Тако су НВО само на папиру биле невладине. Оне су заједно са ДС створиле систем репресије – свако ко се противи њиховом деловању притиснут је од државе, бива хапшен, медији га етикитерију као хулигана, фашисту… Е, то је неолиберални начин деловања – сматра Вацић.

Као одговор на све то, наглашава он, омладина се самостално организовала и почела да формира патриотске организације како би показала да се млади не слажу са политиком Соње Бисерко, Наташе Кандић, Миљенка Дерете…

С друге стране, Соња Бисерко, председница Хелсиншког одбора за људска права, противи се оваквим тврдњама и каже да су десничарске организације настале када је на власт дошла конзервативна струја са Војиславом Коштуницом на челу, који им је омогућио јавни простор за деловање.

– Нисмо само ми криви што су се појавили десничари. Крива је и конзервативна струја, која је дошла на власт и наметнула свој модел. Реформе су заустављене, а Србија се окренула крајњем конзервативизму, који је у супротности са савременим европским токовима – каже Соња Бисерко, за “Новости”.

Слободан Самарџић, професор Факултета политичких наука у Београду и потпредседник ДСС, сматра да овакав став потиче отуд што су се НВО уплашиле да ће ДСС успоставити стабилан систем, у коме оне не би имале шта да траже.

– Њима одговара само криза, то је хумус који их држи. Те организације су зло, које се храни најгорим што постоји у друштву. ДСС је у време своје власти увео правни поредак и ред у многе области, што им не одговара и зато је наша странка у фокусу њихових критика – уверен је Самарџић.

ХАШКИ ПРИТИСАК Повод за настанак Српског народног покрета ”1389” те 2004. године, како каже Миша Вацић, били су велики притисци Хашког трибунала да се ухапсе и изруче хашки оптуженици (у то време изручен је Веселин Шљиванчанин), као и мартовски погром на Косову и Метохији. СНП “Наши” оформљен је 2006. године.

Он наводи да су им и неке странке давале ветар у леђа.

– То је групација којој су интереси сопствене државе у другом плану, а увек су у праву неки други – из региона или из Европе. То су одлике провинцијалног понашања – појашњава Самарџић.

Иначе, десничарске организације опет су доспеле у центар пажње недавно због списка који је направио СНП “Наши”, а на коме се налазе медији и НВО које они сматрају “антисрпским и издајничким”, и које би, по њима, требало забранити.

– Прозападне невладине организације делују антиуставно и имају разне облике сепаратистичког деловања – каже Иван Ивановић, из покрета “Наши”. – Сви се праве да тако нешто не постоји, а ако неко жели да оне не буду кажњене, онда треба да промени Устав, који прописује казне за такво деловање. Ми смо у више наврата надлежним органима подносили доказе да НВО противуставно делују. Уставни суд треба да реагује поводом тих доказа, на основу којих би могле да буду забрањене.

Соња Бисерко одговара да она има право да мисли шта хоће, па и то да је Косово независна држава, и да тиме не крши Устав:

– То што ми говоримо и мислимо је реалност и није кажњиво. Ја нисам ништа урадила да Косово буде независно, а ако неко мисли да има елемената за кажњавање нека то каже тужилаштву.

Када је реч о забранама, у више наврата је тражено да поједине десничарске организације буду забрањене. То се и догодило “Образу” и “Националном строју”, чији рад је забрањен прошле године.

ПАТРИОТЕ, НЕ ДЕСНИЧАРИ АнтониЋ наводи да организације треба звати онако како оне себе зову – дакле патриотске, а не десничарске: – Када се каже десничарске, већ су дисквалификоване. Онда би ове друге требало звати страноплаћеничке. Слободан Самарџић каже да НВО користе екстремно левичарски речник, па када се каже десничар као да је поменут сам ђаво. – Код њих је свака десница десничарска. То су остаци из комунистичког периода када је левица и могла да буде промовисана као млађи неваљали брат, а десница никако.

А на питање да ли би неке прозападне НВО могле тако да прођу, Соња Бисерко одговара:

– Нема шанси. Ако нас неко оптужује да се финансирамо из иностранства, онда треба да зна да се и наша влада финансира из иностранства, односно из фондова Европске уније. Помишља ли неко да казни Владу.

Социолог Слободан Антонић каже да то не може да се пореди:

– Држава је једно, а НВО друго. Јер, средства која добија држава су јавна, постоји евиденција…

Слободан Самарџић сматра да су НВО заштићене као бели медведи захаваљујући страним амбасадама, које имају сазвучје са њиховим деловањем и начином размишљања:

– Патриотске организације немају заштиту, па ако неко баци око на њих, пре ће постати жртве прогона него прозападне НВО.

пета колона
пета колона

Соња Бисерко оштро осуђује спискове медија и НВО које су направили “Наши”. А на питање у чему је разлика између ових списикова и оних које је направио њен Хелсиншки одбор са именима “неподобних интелектуалаца”, она каже:

– То нису спискови. Ми смо само навели имена људи који се противе сарадњи са Хашким трибуналом.

Наводећи разлике између десничарских и неолибералних невладиних организација, Миша Вацић каже:

– Ми се у свему разликујемо од њих. Они крше Устав говорећи да је Косово независно, а ми га бранимо и кажемо да је КиМ део Србије. Тврде да је било геноцида у Сребреници, а ми кажемо да геноцида није било. Залагали су се за хапшење наших генерала и за изручење Хашком трибуналу, а ми тврдимо да су они хероји…

Председница Хелсиншког одбора те разлике види мало другачије, па каже:

– Ми заговарамо европске вредносне системе, никога не нападамо, док они својим деловањем стварају тензију и врло су дискриминаторски настројени. Ми се залажемо за људска права, једнакост, безбедност…

Слободан Самарџић оштро критикује деловање НВО, које, како истиче, финансиране из иностранства, повлаче потезе супротне интересима народа и државе, делују тоталитарно, промовишу медиокритетство… Воде их, тврди, људи који су неуспешни у својим каријерама и који личне проблеме решавају терајући инат српском друштву.

СЕЛАКОВИЋ: ОРКЕСТРИРАНА ПАЉБА

– Не одлучује министар правде и државне управе о томе да ли постоје услови да се неком забрани деловање – каже, за “Новости”, Никола Селаковић, министар правде. – И не би требало унапред правити поделе унутар НВО сектора. Министарство нити тужи нити суди. Лично, јавно осуђујем сејање мржње, сваку хајку, харангу, напад на појединце и организације од које год стране да долазе. Али, од мене нико не може да очекује да процесуирам.

Он наводи да је тужилаштво већ реаговало тим поводом:

– Онима којима се жури поручујем да је правда достижна. Али, дићи целу Србију на ноге због 200 плаката са неким оптужбама које се износе годинама на интернет-сајтовима и у медијима и да то постаје државно питање број један, јесте претеривање. Поред свих мука које имамо у држави, не треба нам та оркестрирана паљба дела јавности. Знам да паљење заставе са фантомком на лицу није Србија. То се није радило ни у време када је Србија бомбардована.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Супер чланак, а изнад свега, наглашено патриотски, као и већина осталих које овај портал објављује. Ово није куртоазна похвала, него стварно искрен став.

  2. 1. У конзерватижвном амбијенту, каквим Бисерко жели представити Коштуничину епоху, не могу настати организације које промовишу компатибилне, конзервативне вредности!!! Напротив, могу се појавити само анархолибералне идеје под плаштом људсих права и тзв. прогресивизма!!! (СОЦИОЛОГИЈА)

    2. Коштуничина парадигма је афирмисала саборност националних тежњи ка стабилизацији државе и система; НВО сектор је подстицао деобе и тражио иглу у пласту сена како би одложио постизање сагласности у свим областима функционисања државе или остварио сагласност према сопственим вредносним критеријумима!!! (ПОЛИТИКА)

    3. Свака акција има своју реакцију!!! (ФИЗИКА)

    4. Присуство патриотских организација је само природна одбрамбена реакција у општем амбијенту насртаја але и вране на Србију, споља и изнутра. (ПСИХОЛОГИЈА)

    5. Њихов положај (статус) у друштву је синхронизовано стигматизован у мери у којој је НВО сектор снажан. (МАСМЕДИЈИ)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!