Економија

Рио Тинто „бацио око” на налазишта литијума у Србији

СИДНЕJ – Литијум је једна од најуноснијих сировина у свету о чијој експлоатацији је почела да размишља и водећа глобална рударска компанија Рио Тинто, и то баш у Србији, пише аустралијски лист „Сиднеј морнинг хералд”.

Цене литијума нагло расту пошто се традиционално велика потражња произвођача керамике и стакла поклопила с растућом тражњом произвођача електричних возила за литијум-јонским батеријама. Од почетка ове године до октобра цене литијума скочиле су са 4.990 долара на 5.900 долара по тони, а од тада су се готово удвостручле на 10.000 долара за тону.

Ниједна од великих разнородних рударских компанија не продаје литијум, па је британско-аустралијска металско-рударска корпорација Рио Тинто најавила себе као потенцијалног играча у индустрији литијума кроз пројекат експлоатације литијум-бората у Србији, наводи аустралијски лист.

Мада је мало вероватно да ће тај пројекат бити развијен у наредних годину или две, директор сектора Рио Тинта за дијаманте и минерале, Алан Дејвис, каже да је налажиште Јадар у Србији „изазовно” због потенцијала у литијуму и борној киселини.

„Литијум-карбонат би била нова област за нас, али ће свету бити потребно много више литијума у будућности за електричне аутомобиле”, рекао је он.

„Надам се да ћемо бити у могућности да снабдевамо тај сектор и да постанемо стратешки партнер или неком произвођачу електричних аутомобила или произвођачу батерија”, додао је Дејвис.

Истичући да је Србија „отворена за пословање и жуди за развојем”, он је, упркос оптимистичном тону, додао да не очекује да ће експлоатација рудника у Јадру почети у наредних годину или две.

Према проценама стручњака, литијум-јонске батерије ће све више користити произвођачи електричних аутомобила попут Тесле и Нисана, а очекује се и да ће њихова употреба бити све заступљенија као извор енергије у домаћинствима.

Рио Тинто је недавно најавио улагање 1,9 милијарди долара у ширење рудника боксита у Квинсленду, а постоје наговештаји да ће компанија одобрити и инвестицију од више милијарди долара за експанзију посла у монголском руднику Оју Толгој у 2016. години.

Имајући у виду да су приходи компаније „клонули” у светлу слабих цена бакра и гвожђа, Сиднеј морнинг хералд закључује да пројекат Рио Тинта у Јадру не треба очекивати у блиској будућности, преноси Танјуг.

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!