Блиски Исток

Руси отворили нови коридор: први воз преко Ирана кренуо за Саудијску Арабију

Нови коридор север-југ спаја бродске, железничке и друмске руте за кретање терета између Русије, Ирана, Азербејџана, Индије и Централне Азије и краћи је од руте која пролази кроз Суецки канал
Терет из Русије, преко Ирана путује ка Саудијској Арабији
Руски транзитни воз са 36 контејнера током викенда прошао је новим копненим транспортним коридором преко Ирана за Саудијску Арабију, саопштио је шеф иранских железница Миад Салехи.

Салехи је напоменуо да је то први пут да је транзитни терет из Русије прошао преко иранске железничке границе Инчех Борун у близини Туркменистана.

Товар је отпремљен је у лучки град Бандар Абас на Ормуском мореузу и одатле ће бити пребачен у саудијски лучки град Џеда морским путем, објаснио је ирански званичник.

Ирански секретар Врховног савета слободних економских зона Хоџатолах Абдолмалеки раније је за РИА Новости рекао да са радом почео један од нових транспортних коридора у оквиру ширег Међународног транспортног коридора север-југ (ИНСТК), који пролази кроз иранску територију.

Према његовим речима, нови коридор повезује Русију и арапске земље железницом кроз Иран и морем кроз Персијски залив.

ИНСТК је алтернатива коридору који иде кроз Суецки канал, а планирани транзитни систем дужине 7.200 км спојиће бродске, железничке и друмске руте за кретање терета између Русије, Ирана, Азербејџана, Индије и Централне Азије.

Изградња овок коридора почела је почетком 2000-их, али је нови замах добио после увођења западних санкција Русији која је била приморана да преусмери своје трговинске токове из Европе у Азију и Блиски исток.

Укупан транспортовани терет дуж коридоа у прошлој години био је 14,5 милиона тона, а ове године се очекује превоз од 17,6 милиона тона, процењује  руско Министарство саобраћаја.

Међународни транспортни коридор „Север-Југ” је мултимодална транспортна мрежа поморског, железничког и друмског транспорта између Русије, земаља Залива и Индије, са транспортним и претоварним чвориштем у Ирану.

Он повезује Мумбај, Бандар Абас, Баку, Бандар Анзели, Астрахањ, Москву, не подлеже санкцијама које су уведене против Русије и Ирана и није под утицајем западних земаља.

Дугорочно гледано коридор би могао постати алтернатива традиционалним путевима кроз Суецки канал, Средоземно море и Босфор јер према проценама званичника индијске владе, овај коридор може смањити време и трошкове испоруке за 30-40 одсто.

Роби која се транспортује кроз Суецки канал потребно је 45-60 дана да стигне до Европе, у поређењу са ИНСТК-овим 25-30 дана.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Политика.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!