Србија

Серем вам се у дан ПРИМИРЈА! Моја Србија слави ДАН ПОБЕДЕ!

ПОЛАГАЊЕМ венаца и одавањем почасти код спомен-костурнице бранилаца Београда на Новом гробљу, данас је обележен Дан примирја у Првом светском рату у знак сећања на дан и тренутак када је 1918. године на снагу ступило примирје у Великом рату.

Централну државну церемонију предводио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, који је поручио да најмање што наша и будуће генерације могу да учине јесте да негују успомену на претке и значај њиховог подвига.

Ђорђевић је на церемонији рекао да се из пепела разарања у Великом рату, супротно очекивањима, није родио феникс „Златног доба” са почетка 20. века, већ су тек након незамисливих злочина и разарања у Другом светском рату, европске државе одустале од реваншизма и почеле интензивно да раде на интегративном процесу.

Данас, подвукао је, француско-немачка сарадња представља једну од најважнијих основа ЕУ.

„Нажалост, регион Западног Балкана морао је да прође кроз још једно крваво историјско раздобље да би се коначно нашао на путу евроинтеграција. Али, баш зато што је наше сећање на ратну беду и ужасе свежије, утолико је и наша вера у европске интеграционе процесе снажнија, чак и када се на другим местима на нашем континенту њихов значај отворено доводи у питање”, поручио је министар.

Како је рекао, сада смо спремни да на примеру наших некадашњих непријатеља, а данас пријатеља и партнера Немаца учимо и усвојимо нешто чему до сада нисмо били вични: не само да побеђујемо по сваку, а често веома високу цену, већ да из сваког нашег евентуалног пораза изађемо снажнији и мудрији.

„Стратешко опредељење Србије зато су евроинтеграције и војна неутралност. Инвестициона политика и мере фискалне консолидације усмерене су ка томе да за наше становништво, уз социјалну одговорност и солидарност обезбедимо квалитетне услове за живот и рад у Србији”, поручио је Ђорђевић.

Према његовим речима, данас, 99 година након Дана примирја у Првом светском рату, и након свега што смо у том периоду прошли заједно са својим суседима, можемо потврдити да не постоји рат који ће окончати све ратове, али да мир, разумевање, сарадња и испружена рука пријатељства могу бити почетак нечег што нам је, можда неправедно, до сада бивало ускраћено.

Министар је подсетио да је српски народ много пропатио у Првом светском рату, у ком је изгубио 60 одсто мушке популације.

Поручио је да је херојска српска изгнаничка војска, делујући преко и изнад својих могућности вођена једино мишљу о ослобођењу отаџбине, дала је немерљив допринос победи Антанте у том рату.

„У Версајској Европи и новонасталој Југославији људи су прибегавали хедонизму, а догађаји из ратних дана олако су заборављани. Зато је најмање што наша и будуће генерације могу да учине јесте да негују успомену на претке и увек опомињу на значај њиховог подвига”, поручио је Ђорђевић.

Централна државна церемонија представља чин одавања почасти свим припадницима оружаних снага и цивилима невино пострадалим током Првог светског рата и сврстава се у ред најзначајнијих које ће данас у исто време у свим главним градовима државама-победницама у Првом светском рату, бити одржане у част годишњице великог историјског догађаја.

Венце и цвеће су положили представници града Београда, представници страних амбасада, удружења која негују традиције слободарских ратова, а након одавања почасти, уследио је уметнички програм „Рађање слободе”.

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!