Став

Сергеј Правосудов: Са таквим пријатељима, непријатељи нису потребни

У ПОСЉЕДЊЕ ВРИЈЕМЕ СВИ СУ СЕ ПРИХВАТИЛИ ДА РАЗМАТРАЈУ ТЕМУ: ЗАШТО ЈЕ РУСИЈА ОДУСТАЛА ОД РЕАЛИЗАЦИЈЕ ПРОЈЕКТА ЈУЖНИ ТОК? ГЛАВНИМ КРИВЦИМА ПРОГЛАСИЛИ СУ БУГАРСКУ И ЕВРОПСКУ КОМИСИЈУ (ЕК). ТО ЈЕ ЗАИСТА ТАКО, НО НЕ ТРЕБА ЗАБОРАВИТИ ДА СЕ И СРБИЈА ПОНАШАЛА АНАЛОГНО БУГАРСКОЈ.

Још почетком године, када су сви показивали оптимизам поводом Јужног тока, ја сам објавио чланак у коме је било директно написано да ће Александар Вучић послије побједе на изборима замрзнути реализацију овог пројекта. (Сергеј Правосудов: Александар Вучић после избора руши Јужни ток по наређењу ЕУ)

При том, Александар Вучић ме је зачудио својом једноставношћу и непосредношћу. Мислио сам да ће он смислити неко озбиљно оправдање за своју одлуку. На примјер, почеће дијелити Србијагас слиједећи слово Трећег енергетеског пакета. Али је он просто изјавио да је Србија мала земља и да она не може реализовати тако крупан пројекат без дозволе ЕК. Апсолутно исто тако понашала се и Бугарска. Узгред, и српски социјалисти се нису боље понашали. Директор Србијагаса, Душан Бајатовић, непрестано је изјављивао:„Не сумњајте у то да ћемо ми у најскорије време почети да градимо Јужни ток“, али се све завршавало на изјавама. Сада се не мора журити.

У вези с тим поставља се питање: А зашто сте онда ви потписивали уговоре с Русијом и преузимали на себе обавезе? Ако сте ви мале земље и од вас ништа не зависи, одмах сте требали послати представнике Русије да се договоре са ЕК.

Као резултат, испоруке гаса у Бугарску и Србију и даље ће се остваривати преко територије Украјине. Подсјећам, у овој земљи се наставља грађански рат. Не зна се када ће се он завршити будући да је САД-у потребна конфликтна зона између Русије и Европе. У ствари руководиоци Бугарске и Србије су доводили у заблуду грађане својих земаља.

Сходно законима ЕУ, ЕК се не може мијешати у градњу гасовода, то право припада националним владама. ЕК има право да одређује правила експлоатације гасовода када су они већ изграђени, при чему се то тиче Бугарске која је већ у ЕУ, а Србија, како је познато, уопште није члан ЕУ. Ако би Србија почела градити Јужни ток на својој територији, онда би власти Бугарске имали мање шанси да убиједе своје становништво да је потребно зауставити тај пројекат. У крајњем случају Русија би могла почети и преговоре са Румунијом, да она постане прва земља у коју би дошао Јужни ток.

Српске власти су потписали уговоре са Русијом, преузели обавезе, али их нису извршили.

Притом, ЕК није предложила Србији и Бугарској никакве алтернативне изворе испоруке гаса. У посљедње вријеме много се говори о увозу у Европу компресованог природног гаса (LNG). За његов пријем били су саграђени специјални терминали. Истина, били су попуњени са 20 -30 % пошто су произвођачи LNG дали предност испоруке своје производње у земље Азије (Јапан, Кореја, Кина) гдје ће за гас плаћати 40-50 %, а понекад и 100% више него у Европи. Тако да ће европски потрошачи моћи замијенити руски гас за LNG ако се сложе да плате за њега највишу цијену.

Сви велики гаснотранспорни пројекти, који су реализовани у ЕУ, ослобађани су од примјена, према њима, норми Трећег енергопакета. А према Јужном току ЕК је одлучила да примијени норме Трећег енергопакета у пуном обиму. То значи да би Газпром морао да сагради гасовод не само за свој гас него и за гас других испоручилаца. Питање је: Зашто би то било потребно Гаспрому? Нека други испоручиоци граде гасоводе за свој гас.

Руси имају изреку: „Са таквим пријатељима непријатељи нису потребни“. Бугарске и српске власти показали су се управо таквим пријатељима. Они су потписали уговоре са Русијом, преузели обавезе, али их нису извршили. Као резултат, Газпром је одлучио да реализује овај пројекат заједно са Турском, мада је Русија у прошлости водила неколико ратова са Турском. Није тајна да су управо у току ових ратова Бугарска и Србија добиле независност. Послије завршетка градње новог гасовода по дну Црног мора Турска ће добијати руски гас директно, мимо територије Украјине, а Бугарској и Србији остаје нада у добро понашање руководилаца Украјине.

АУТОР: Сергеј Правосудов, директор Института националне енергетике
ПРЕВОД: Милана Бабић/Евроазија.инфо

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. A kenja brate i Rus…..samo što nije rekao i da smo kao i Bugari dobrovoljno ušli u eu i da nam nisu baš zbog suprotnog razvalili, okupirali i poharali zemlju…Nije nama dosta što nas klepaju sa svih strana i što jednostavno moramo da imamo marionetsku vlast nego moramo da slušamo sada i od nekog Rusa da smo isti kao i Bugari…malo je preterao….i zaboravio gde je bila bugarska u oba svetska rata a gde je Srbija .bila a bogami gde je..već 20 godina i u ovom trećem. Na svu sreću jedan je Putin.

  2. Mislile su Americke podguzne muve da mogu konstantno igrati dvostruku igru i da ce to trajati do unedogled,pa nije Rus budala pa da vidi ko nam zemlju vodi i upravo za propast ako ga bude bilo sto se juznog toka tice iskljucivi krivci su Vucic,sapeti Nikolic i debeli dacic.

  3. Dragica Nikolic pohlepna baba, dokona, nevaspitana, neobrazovana, željna moći, oblači se neukusno trošeći ogroman novac na svoje doterivanje… Dragica Nikolić, ekonomski tehničar po obrazovanju, a domaćica po zanimanju, ušla je u politički život Srbije kao žena koja odlučuje u ime predsednika – svog muža Tomislava Nikolica.Prva dama tvrdi da sluša Sabana i Lepu Lukić, da gleda samo sapunice i rialiti šou na TV Pink, ne razdvaja se od muža, osim što se uselila u dvorac u kompleksu Belog dvora, došla je i u zgradu Predsedništva! Ona je uz predsednika na vojnoj paradi, na aeromitingu u Batajnici, u Rektoratu Beogradskog univerziteta…

    Dragica, rođena Ninković, upoznala je svog supruga još u detinjstvu, jer su živeli u istom delu Kragujevca. Venčali su se 1975. u Trebinju, gde je Nikolić radio na gradilištu. Imaju sinove Radomira i Branislava i petoro unučadi. Dragica je po obrazovanju ekonomski tehničar, a tokom nedavnog boravka na Olimpijskim igrama u Londonu, gde je pravila društvo suprugu, otkrila je da voli sport i da je u mladosti trenirala košarku.

    Prva dama Srbije privlači pažnju i po svom modnom stilu, što je došlo do izražaja prilikom Nikolićeve inauguracije, kada je obukla haljinu kraljevsko plave boje, u stilu supruge britanskog princa Vilijama Kejt. Ivica Dačić tada uputio kompliment da „izgleda bolje nego ikada“.
    Nad Srbijom se, nadvilo crno vreme propadanja, nabujao šljam i ološ.

  4. Šta je Nikolić govorio o Evropskoj uniji 2005. godine

    “Ne znam ništa pozitivno o EU, sem da je zlo. Ne interesuju me ni simboli, ni principi, ni ustav, ni regule, ni akti EU zato što je pogazila sve što je radila. EU prema Srbiji ima loš odnos i o Evropi me ne pitajte ništa! Pozivam Borisa Tadića i Vojislava Koštunicu da otvoreno kažu da su bili u zabludi šest godina jer su verovali Evropskoj uniji, koja je Srbiji lomila vrat. Tadić i Koštunica vode zemlju u haos i demokratiju koju je EU smislila za paćenike u tranziciji…”

    Tomina sabrana dela

    Kada je onako neobrazovan čovek, kakav je Tomislav Nikolić, nesrećnim spletom okolnosti izabran za predsednika, odjednom je u njegovoj zvaničnoj biografiji objavljeno da je napisao čak 13 knjiga! Niko ne zna “sve Tomine naslove”. Da se pomenu, po imenu… Ni pobeda ni poraz; Sve za Kosovo i Metohiju: Oteta pobeda; Šešelja za predsednika; Kroz medijski mrak;Pismo sa adresom;U kandžama mržnje; Govorio sam; Skupštinski hod po mukama;Neokomunistički parlament; Od početka; Kad padne vlada Milošević pada; Rovovi u Narodnoj skupštini

    Nikolić je nepismen

    Osim što američke diplomate u svom izveštaju navode da je Nikolić kupio diplomu, oni konstatuju da je on i nepismen, kao i da ne ume gramatički pravilno da se izražava srpskim jezikom. Pozivajući se na svoje izvore u Srbiji, američke diplomate su obavestile šefove u Vašingtonu o Nikolićevom obrazovanju i intelektu:

    – Nikolić je kupio diplomu više škole i on je funkcionalno nepismen. Nikolić ume pravilno da koristi samo četiri, od sedam padeža u srpskom jeziku.
    Tadašnji američki ambasador u Srbiji Kameron Manter pominje se kao jedan od ključnih ljudi koji su posredovali u zbližavanju Borisa Tadića i Tomislava Nikolića i osnivanju Srpske napredne stranke. Možda su upravo Nikolićevo ne obrazovanje i slab intelekt bili ključne „vrline” zbog kojih su SAD zaželele da ga regrutuju u redove svojih saradnika i plaćenika.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!