Економија

Сетва креће – пара нема

Пољопривредници почињу радове огорчени кашњењем најављене државне помоћи. Не сумњају да ће новац од државе добити, али више би вредело да је и пола плаћено пре сетве

НАДАО сам се да ћу до сетве добити бар део субвенција, или да ће ми бити одложено плаћање кредита, али, како ствари за сада стоје, надао сам се узалуд – овако, на кашњење мера државне подршке аграру реагује Ненад Стојков, ратар из Црвенке. Стојков се припрема да ових дана пшеницом засеје 18 хектара, и како каже, мислио је да ће, како је најављивано, бар део новца стићи пре почетка радова. Овако, мора да се ослони на задуживање “на паритет”…

Пољопривредници би, како је најавио ресорни министар Горан Кнежевић, требало да добију помоћ, у вредности већој од 150 милиона евра, највишу у последњих 25 година. Ова помоћ се, наиме, огледа кроз директне субвенције, ослобађање плаћања дажбина, пролонгирање исплате кредита које су подизали, а такође и кроз интервенције на тржишту куповином дефицитарне робе.

– Не сумњам да ћемо новац од државе добити, али, верујте, више би ми вредело да нам је исплаћен и за половину мањи износ, али, пре сетве – каже Стојков. – Тако би, без задуживања, по повољнијој цени купио бар део горива, ђубрива и семена. Овако, чак и кад добијем новац, питање је хоће ли ми покрити штету од неповољног задуживања “на паритет”, односно, задуживања које плаћам у својим производима…

Кашњењем државне помоћи пољопривредницима, у години коју је обележила катастрофална суша, огорчени су и у Асоцијацији пољопривредника.

– Поврат средстава за субвенционисано гориво, репроматеријал и мере помоћи сточарској производњи биће исплаћени када сетва прође, а пољопривредницима је потребна новчана помоћ одмах – тврди Мирослав Киш, председник Управног одбора Асоцијације. – Министарство пољопривреде још није дефинисало одлагање плаћања субвенционисаних кредита за пољопривреду и одобравање нових, иако је то више пута најављивано као мера за помоћ пољопривреди, после суше која нам је нанела огромне губитке.

ПАРИТЕТ

– НА Продуктној берзи у Новом Саду до сада је понуђено око 150.000 тона кукуруза за Робних резерви Србије по цени од 29,7 динара по килограму, и велико је интересовање произвођача – каже директор Резерви Горан Тасић.

Тасић додаје и да се очекује више од 1.000 уговора, велики део је већ у фази потписивања и прве исплате се очекују наредних дана.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!