Србија

Северу Космета понестају намирнице и лекови

Косовска Митровица – Једностраном одлуком Албина Куртија, премијера привремених приштинских институција, коју је донео 14. јуна, у радњама се празне рафови с основним животним намирницама, а све је мање и мешовите робе у продавницама у четири општине на северу Космета. Нема брашна, уља, шећера, соли, млека и млечних производа из централне Србије, а само онај коме се посрећи може још негде да нађе популарну „кравицу” и млечне производе „Имлека”.

Уместо српске робе, на рафовима је млеко из иностранства, а може се видети и јогурт албанског произвођача, што наводи на помисао да српски продавци робу набављају на југу, у албанским велетрговинама.

Становници Косовске Митровице нису били вољни да под именом и презименом говоре за новине, а један од власника веће трговинске радње у центру града за „Политику” каже:

„Не питајте како се сналазимо. Зар свет не види које антицивилизацијске мере спроводи Приштина. Шта хоће Курти? Да нас остави на хлебу и води? Није ово први пут да нам Приштина уводи забране, али смо се некако сналазили. Сада нас он уводи у хуманитарну катастрофу, а свет ћути.”

У овој продавници је полупразна и витрина с деликатесном робом, а осим сухомеснатих производа македонских и црногорских произвођача, није било намирница које долазе из централне Србије.

И у осталим продавницама у центру града, које су до пре 45 дана биле крцате робом, сада се види тек покоја флаша уља, полупразни су рафови са шећером који се продаје и на ринфуз, а може се наћи само по која кутија соли.

„Ово је све отишло бестрага. Приштина на све начине хоће да нас сломи. Набављамо робу где стигнемо”, загонетно је рекао и власник једне продавнице у ширем центру Косовске Митровице, код кога је, као и у претходној радњи, највише било „грицкалица” и слаткиша.

Оно што је карактеристично за многе радње је да немају кајмак, који су, иначе, доносили сељани из општина Лепосавић и Зубин Поток.

„У овој ситуацији, кад се људи хапсе, киднапују, мало се ко одлучи да из села у општинама Лепосавић и Зубин Поток крене у Косовску Митровицу. С правом људи неће да ризикују. Да, нема кајмака, а више немамо ни чувени сјенички и голијски сир”, прича власник једне радње у којој је доскора могла да се нађе роба „од игле до локомотиве”.

На киосцима, одлуком Куртија од 14. јуна, нема ни београдске штампе.

Госпођа која ради на киоску у Улици краља Петра Првог одмахује руком на питање да ли се људи распитују за београдске новине.

„Свако јутро исти људи у исто време долазе испред киоска да провере да ли су новине стигле и онда тужни одлазе. Већ месец и по не долази београдска штампа. Навикли су људи на новине. Поред хлеба и млека, то им је основна јутарња куповина”, говори власница једног од киоска у улици која води ка Звечану.

У центру града, на шеталишту које се простире од Трга кнеза Лазара до Главног моста на Ибру, полице киоска су празне. Тек два–три броја „заосталих” новина.

„Немамо начина до допремимо штампу. Одлуком Приштине, ништа што је српско нема прођу на Јарињу и Брњаку. Не знам шта бих рекао, људи ме свакодневно питају када ће новине”, каже у разговору за „Политику” Звездан Михајловић, власник дистрибутерске фирме „КиМ Беоколп”, који већ годинама на територију Косова и Метохије допрема београдску штампу.

Допремао је и у време кад је Рамуш Харадинај 2018. године увео таксу на српску робу од 100 одсто. Београдске новине су тада тек после пет месеци стигле на север Космета и даље у српске средине јужно од Ибра и то онда кад су новинске куће морале да плате таксу коју је Харадинај једнострано увео.

Иначе, на импровизованој пијаци у скоро самом центру града има поврћа и воћа, које се, како кажу продавци, „добавља с југа”.

Посебно забрињава што је несташица лекова у приватним апотекама на целом северу Космета. Већ неколико дана нема неопходних медикамената за хипертензију, дијабетес, понестаје антибиотика, а тешко је наћи и лекове који су обавезна терапија за хроничне болести – астму и опструктивне болести плућа. Забрињавајућа је и несташица лекова за неуролошке и  психијатријске болести.

Подсетимо, забрану уласка српске робе преко административних прелаза на Јарињу и Брњаку, али и на осталим прелазима Косова и Метохије с централном Србијом, Курти је донео после хапшења тројице албанских полицајаца који су загазили на територију централне Србије.

Они су убрзо пуштени, међутим, то није спречило премијера привремене косовске владе да не дозволи улаз камионима који превозе робу са српском декларацијом.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Политика.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!