Друштво

Синдикати блокирали центар града, предали захтеве властима (видео)

Чланови синдиката више предузећа у реструктурирању у Србији протестују данас у Београду и траже да им се обезбеде услови да раде, исплате минималне зараде и социјални програми и овере здравствене књижице. Председник Уједињених гранских синдиката Независност Бранислав Чанак изјавио је данас да ће синдикати радикализовати протест, сто подразумева и блокаде саобраћаја, уколико посланици буду усвојили предлоге Закона о раду и пензијско-инвалидском осигурању.

Према његовим речима, данашњем протесту ће се придружити и запослени у Клиничком центру Београд и другим установама у здравству и просвети док ће на главном синдикалном протесту заказаном за четвртак, 17. јул, присуствовати представници свих клиничких центара у Србији.

Радници из предузећа у реструктурирању су после састанка у Дому синдиката кренули у протесну шетњу до Министарства привреде где су предали своје захтеве, а потом и Скупштини Србије. За време протесне шетње саобраћај је отежан централним градским улицама.

Запослени у предузећима у реструктурирању су истакли да су незадовољни предложеним изменама закона о приватизацији и о стечају, као и изменама Закона о раду.

Секретар Савеза самосталних синдиката Србије Зоран Михајловић је позвао раднике да организују протесте и блокирају целу Србију, док се не усвоје њихови захтеви.

“Власт није добила од нас манадат за овакве законе. Морамо да урадимо све да им ‘запржимо чорбу’. Отпор овој власти на сваки начин”, рекао је Михајловић, после чега је био поздравлен бурним аплаузом.

Председник радне групе синдиката за предузећа у реструктурирању Горан Миленић најавио је да ће радници и сутра организовати протесну штењу у Београду, а у четвртак ће бити одржан велики протест против усвајања закона о раду и о пензијско-инвалидском осигурању.

Он је истакао да радници у Србији имају “последњу шансу” да се изборе за своја права, јер ће већина предузећа у реструктурирању прво ићи на тендере, а онда у стечаја и радници ће остати без посла.

Синдикати оцењују да већина предузећа у реструктурању могу да опстану јер имају тржиште, али да ће бити затворена под притиском увозничког лобија.

 

Бета

фото: Бета/М. О./АВ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. LEGLO KRIMINALA I KORUPCIJE U SIEPA: UMEĆE TROŠENJA DRŽAVNIH PARA BEZ KONTROLE

    Preko Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA) iz budžeta Republike Srbije ukradeno je više stotina miliona evra koji su završili u džepovima Mlađana Dinkića i njegove kamarile. Agencija je nastavila da pomaže URS i nakon što je Dinkić zvanično 2011. godine podneo ostavku na mesto u vladi Mirka Cvetkovića, a to je činila do nedavno, sve dok je na njenom čelu bio Božidar Laganin, protiv koga je Ministarstvo privrede podnelo krivičnu prijavu za štetu od samo pola miliona evra, iako i sam ministar Saša Radulović priznaje da je otkrivena šteta veća od dva miliona. I to je daleko ispod sume koja je opljačkana, kako pokazuju mejlovi koje su razmenjivali zaposleni u Agenciji,

    Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza Republike Srbije (SIEPA) je javna agencija koja svojim aktivnostima treba da pomaže srpskim preduzećima da izvezu svoje proizvode i usluge, i postanu konkurentniji na stranim tržištima.

    S druge strane, promovisanjem mogućnosti za ulaganja i pružanjem pomoći stranim investitorima da započnu poslovanje u Srbiji, SIEPA bi trebalo da aktivno radi na otvaranju novih radnih mesta, pokretanju domaće privrede, transferu tehnologija i prenošenju novih znanja i veština. Umesto toga ona se pretvorila u leglo kriminala i korupcije i služila je svom idejnom tvorcu Mlađanu Dinkiću, njegovoj stranci i njegovim miljenicima, da iz budžeta Srbije otimaju novac za svoje lične potrebe.

    Da bi privukla strane ulagače Srbija je preko agencije SIEPA ponudila da im dotira svako virtuelno novootvoreno radno mesto. Radi se o tome da „investitor“ dobije unapred pare za svako radno mesto koje planira da otvori, a ne za svako radno mesto koje je zaista otvorio! Tako je Srbija plaćala između 4.000 i 10.000 evra po radnom mestu predviđenom sistematizacijom!

    Pojedinačno gledano, najviše novca za jednog radnika dobila je južnokorejska kompanija Jura koja je za obećano zapošljavanje novih radnika dobila 20 miliona evra i obavezala se da za te pare otvori 2,5 hiljada novih radnih mesta u svojim pogonima, što iznosi 8.000 evra po jednom novom radniku. U isto to vreme statistički podaci su govorili da u proseku otvaranje novog radnog mesta košta oko 3,5 hiljada evra.

    Prethodni rekorder bila je švedska kompanija Sivus, kojoj je obećano šest hiljada evra po jednom radniku u pogonu u Nišu. Pre toga je Mlađan Dinkić nemačkoj firmi Leoni obećao pet hiljada evra po zaposlenom, za otvaranje fabrike u Prokuplju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!