Хроника

Шиптарски лоби у Београду уцењује Србе на Косову и Метохији – глас или посао

На територији Косова и Метохије, јужно од Ибра, бирачи у српским срединама суочени су са правим ултиматумима и уценама да потписом подрже неку од бројних листа.

У изборну утакмицу, која се одвија по законим самопроглашеног Косова, прва се укључила Самостална либерална странка (СЛС) Слободана Петровића, заменика Хашима Тачија. Свако ко одбије да потпише понуђену листу добија отказ или му се оставља рок од 24 сата да “размисли”. Присталице СЛС-а, уз претње отказима, иду дотле да бираче – туку!?

Сведоци тврде да је један високи функуонер косовске општине Партеш пре пет дана са улице покупио бирача и увео га у канцеларију како би га песницама и батинама “уразумио” да прихвати листу СЛС-а и гласа за њих. Лидер СЛС Слобад Петровић истиче да Срби треба и морају да прихвате косовске институције и “државу Косово”.

Отцепљено крило ове странке, предвођено Ненадом Рашићем, министром за рад и социјалну политику у привременој Влади Косова, наступиће као Група грађана под мотом “Заједно за будућност”. Њихов циљ је освајање власти у Грачаници, највећој косовској општини са већинским српским становништвом.

Кандидат ове странке је председник Грачанице Бојан Стојановић, док ће Петровићеве либерале предводити Срђан Поповић, шеф Канцеларије за заједнице у кабинету премијера Косова.

Уз ове две групације, одвојене кандидатске листе сачињавају смењена директорка Дома здравља из Грачанице и посланица у косовском парламенту Рада Трајковић у коалицији са одбаченим члановима СНС-а, СПС-а, радикала и бившим посланицима из периода коалиције “Повратак”.

Ту су и демократе окупљене око Саше Ђокића, које је финансијски подржао Агим Чеку, те неколико самозваних политичких партија Црногораца, чији лидери ових дана бораве у Сутомору и Подгорици, како би издејствовали потписе расељених лица, углавном Рома са Коника у Подгорици.

На северу Космета, где велика већина Срба не жели да изађе на изборе, јер верују да ће гласањем по законима Косова признати независност, већина лидера попушта пред порукама Ивице Дачића – да ће бити смењени уколико не прихвате излазак на изборе.

Извесно је да ће такозвана Јединствена српска листа наступити у све четири општине.

Кандидат за председника Лепосавића по том “кључу” ће бити – социјалиста, у Косовској Митровици – напредњак, а у Зубином Потоку и Звечану ће кандидате одредити председници Драгиша Миловић и Славиша Ристић. Зна се да њих двојица, бар до овог тренутка, нису на листама нити ће изаћи на изборе, али ће именовањем својих кадрова задржати позиције контролора власти из сенке.

Уз СНС и СПС, први су се огласили чланови СПО Вука Драшковића и социјалдемократе Расима Љајића, скоро претећим порукама да ће сами изаћи на изборе уколико Јединствена листа пропадне, што код преосталих Срба на Космету скоро изазива подсмех, јер се зна да од чланова СПО на Космету живи и ради једино сам без породице Ранђел Нојкић.

Чланови и једне и друге партије на Космету броје се на прсте једне руке као и чланови Нове Србије Веље Илића и Јединствене Србије Драгана Марковића Палме, чији су извршни одбори закључили да њихови чланови морају изаћи на локалне изборе.

Оливер Ивановић, председник Грађанске иницијативе “Правда –демократија”, најавио је да ће сигурно учествовати на изборима, али чека да види ко ће чинити Јединствену српску листу.

Демократе предвођене Гораном Богдановићем, бившим министром у Влади Косова и бившим министром у Влади Србије, сачиниће своју листу и на њој, како се незванично сазнаје, кандидати ће бити углавном лица која су учествовала у раду косовских институција.

Јединствену листу ће чинити 70 одсто кандидата из напредњачке коалиције и 30 одсто из коалиције окупљене око СПС-а. Договорено је да ће кандидати за председника Грачанице и Ранилуга бити социјалисти док ће у остале четири општине јужно од Ибра, Штрпце, Партеш, Клокот, и Ново Брдо, кандидати бити из редова СНС-а.

У предвечерје сачињавања листа,Влада Србије је у свим општинама у којима су бар на папиру функционисале српске институције – увела привремене мере. По партијском кључу постављени су председници привремених већа, а њихова улога, ако је судити по првим потезима, јесте смена постојећих директора јавних предузећа и установа и постављање партијских кадрова, чија ће улога бити да раднике (њих око 5.000 јужно од Ибра) приволе да зарад останка на радним местима гласају за Јединствену листу.

Избори на Косову требало би да буду одржани 4. новембра ове године.

 

Срна

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!