Друштво

Сиромаштво празни учионице

Иако по­да­ци из­ве­де­ни из Пр­вог на­ци­о­нал­ног из­ве­шта­ја о со­ци­јал­ном укљу­чи­ва­њу и сма­ње­њу си­ро­ма­штва све­до­че да око се­дам про­це­на­та уче­ни­ка јед­не ге­не­ра­ци­је пре­вре­ме­но на­пу­сти ре­дов­но основ­но шко­ло­ва­ње, број ђа­ка ко­ји од­у­ста­ју од шко­ло­ва­ња ве­о­ма ва­ри­ра од ре­ги­о­на Ср­би­је, као и од со­ци­јал­но-кул­тур­ног ми­љеа из ко­га де­ца до­ла­зе. Ста­ти­сти­ка све­до­чи да основ­ну шко­лу за­вр­ша­ва 88 од­сто де­це у се­о­ским обла­сти­ма, а сто­па за­вр­ша­ва­ња оба­ве­зног обра­зо­ва­ња још је ни­жа код по­ро­ди­ца ко­је жи­ве у си­ро­ма­штву (72 од­сто), као и код де­це чи­је су мај­ке за­вр­ши­ле са­мо основ­ну шко­лу (75 про­це­на­та).

Ме­ро­ши­на, Ме­две­ђа и Цр­на Тра­ва су оп­шти­не у ко­ји­ма ма­ње од 70 од­сто де­це за­вр­ша­ва оба­ве­зно обра­зо­ва­ње, док се у још 15 оп­шти­на Ср­би­је тај про­це­нат кре­ће из­ме­ђу 70 и 80 про­це­на­та.

По­да­ци Уни­це­фа све­до­че да све­га 63 од­сто уче­ни­ка из ром­ских на­се­ља за­вр­ши осми раз­ред основ­не шко­ле, али са­мо тре­ћи­на њих то учи­ни на вре­ме и без по­на­вља­ња раз­ре­да. Оси­па­ње уче­ни­ка још је ве­ће и дра­ма­тич­ни­је у сред­њој шко­ли – по­да­ци Ре­пу­блич­ког за­во­да за ста­ти­сти­ку све­до­че да све­га 85 од­сто сред­њо­шко­ла­ца за­вр­ши шко­ло­ва­ње, као и да по­сто­је ве­ли­ке ре­ги­о­нал­не раз­ли­ке ме­ђу де­цом ко­ја од­у­ста­ју од шко­ло­ва­ња.

А ре­зул­та­ти ис­тра­жи­ва­ња Ин­сти­ту­та за пси­хо­ло­ги­ју и Уни­це­фа, под на­зи­вом „Ана­ли­за фак­то­ра ко­ји ути­чу на оси­па­ње уче­ни­ка”, по­ка­зу­ју да се у ски­ци за про­фил уче­ни­ка ко­ји су под ри­зи­ком да од­у­ста­ну од шко­ло­ва­ња на­ла­зе ђа­ци ко­ји жи­ве у не­до­вољ­но раз­ви­је­ним оп­шти­на­ма и си­ро­ма­шним по­ро­ди­ца­ма у ко­ји­ма обра­зо­ва­ње ни­је до­вољ­но вред­но­ва­но и пре­по­зна­то као „ви­за” за из­ла­зак из бе­де. У овим по­ро­ди­ца­ма че­сто „ца­ру­ју” ал­ко­хо­ли­зам и бо­ле­сти, на­си­ље је уоби­ча­је­но сред­ство ко­му­ни­ка­ци­је, а оне су не­рет­ко „окр­ње­не” смр­ћу или раз­во­дом ро­ди­те­ља. Осим то­га, ро­ди­те­љи ових ђа­ка не­рет­ко од­ла­зе на рад у ино­стран­ство и во­де де­цу са со­бом, ко­ја због то­га пре­ки­да­ју шко­ло­ва­ње.

– Под нај­ве­ћим ри­зи­ком од оси­па­ња су де­ца ко­ја има­ју ве­ли­ки број из­о­ста­на­ка, ко­ја су пре­шла на ван­ред­но шко­ло­ва­ње или су по­на­вља­ла раз­ред, има­ју успех у прет­ход­ним раз­ре­ди­ма с про­сеч­ном оце­ном ма­њом од 3,00 или по­ти­чу из по­ро­ди­ца с из­ра­зи­то ни­ским со­ци­јал­но-еко­ном­ским ста­ту­сом и ни­ским обра­зов­ним ни­во­ом. Ова де­ца че­сто до­ла­зе из по­ро­ди­ца с исто­ри­јом ра­ног на­пу­шта­ња шко­ло­ва­ња или су жр­тве дис­кри­ми­на­ци­је и зло­ста­вља­ња у шко­ли. Ви­со­ка то­ле­ран­ци­ја шко­ле на из­о­ста­ја­ње уче­ни­ка је­дан је од пр­вих ин­ди­ка­то­ра по­ве­ћа­ног ри­зи­ка да ће уче­ник на­пу­сти­ти шко­ло­ва­ње. Украт­ко – ло­ша ма­те­ри­јал­на си­ту­а­ци­ја, ло­ша кли­ма у шко­ли и ло­ши од­но­си с вр­шња­ци­ма, уз не­до­ста­так обра­зов­не по­др­шке, нај­че­шћи су фак­то­ри ко­ји узро­ку­ју оси­па­ње уче­ни­ка из шко­ле – ис­ти­че др Ива­на Сте­па­но­вић Илић, ди­рек­тор­ка Ин­сти­ту­та за пси­хо­ло­ги­ју и је­дан од ис­тра­жи­ва­ча на овом про­јек­ту. На­ша са­го­вор­ни­ца ис­ти­че да је ова сту­ди­ја ра­ђе­на у осам основ­них шко­ла и три­на­ест сред­њих, ко­је су иза­бра­не јер се уста­но­ви­ло да има­ју про­блем с оси­па­њем ђа­ка, а у ис­тра­жи­ва­њу је уче­ство­ва­ло 348 на­став­ни­ка, 21 ди­рек­тор, 47 ро­ди­те­ља, 87 уче­ни­ка и 25 струч­них са­рад­ни­ка.

– Нај­ва­жни­ји ре­зул­тат овог ис­тра­жи­ва­ња гла­си да је оси­па­ње из основ­ног, а по­себ­но сред­њег обра­зо­ва­ња нај­ве­ће у оп­шти­на­ма ко­је спа­да­ју у не­до­вољ­но раз­ви­је­не за­јед­ни­це. Њих од­ли­ку­је ви­со­ка сто­па не­за­по­сле­но­сти и ни­зак со­ци­о­е­ко­ном­ски ста­тус по­ро­ди­ца. Си­ро­ма­штво и не­за­по­сле­ност у ло­кал­ној за­јед­ни­ци до­во­де до по­ве­ћа­не ми­гра­ци­је ро­ди­те­ља у по­тра­зи за за­по­сле­њем, али и укљу­чи­ва­ња де­це у се­зон­ске или по­ро­дич­не по­сло­ве. Усло­ви жи­во­та и ра­да у ло­кал­ној за­јед­ни­ци, где је чак и с ди­пло­мом сред­ње шко­ле те­шко на­ћи по­сао, де­лу­ју де­мо­ти­ви­шу­ће на уче­ни­ке.

Осим то­га, у на­шој зе­мљи ви­ше не­ма пла­ни­ра­ња обра­зов­них сме­ро­ва спрам ло­кал­них тр­жи­шта ра­да. Та­ко у уну­тра­шњо­сти по­сто­ји ве­ли­ки број хе­миј­ских, ко­жар­ских и др­во­пре­ра­ђи­вач­ких шко­ла ко­је су шко­ло­ва­ле ка­дар за фа­бри­ке ко­јих ви­ше не­ма јер су се у ме­ђу­вре­ме­ну за­тво­ри­ле. Де­ца не ви­де пер­спек­ти­ву шко­ло­ва­ња јер не­ма­ју где да се за­по­сле на­кон за­вр­шет­ка шко­ле и за­то од­у­ста­ју од шко­ло­ва­ња. С об­зи­ром на то да је оси­па­ње ве­ће у сред­њим не­го у основ­ним шко­ла­ма, је­дан од на­чи­на ње­го­ве пре­вен­ци­је је­сте уво­ђе­ње оба­ве­зе по­ха­ђа­ња сред­ње шко­ле – оце­њу­је на­ша са­го­вор­ни­ца.

Ди­рек­тор­ка Ин­сти­ту­та за пси­хо­ло­ги­ју ис­ти­че да је за спре­ча­ва­ње оси­па­ња уче­ни­ка ве­о­ма ва­жна са­рад­ња шко­ле и ло­кал­не за­јед­ни­це – по­да­ци овог ис­тра­жи­ва­ња по­ка­зу­ју да обез­бе­ђен пре­воз до шко­ле у зна­чај­ној ме­ри сма­њу­ју ри­зик од на­пу­шта­ња шко­ле. По­ка­за­ло се, на­и­ме, да ме­ђу де­цом ко­ја од­у­ста­ју од обра­зо­ва­ња има до­ста ђа­ка пе­ша­ка. Уко­ли­ко је са­рад­ња шко­ле и цен­тра за со­ци­јал­ни рад до­бра и шко­ла од­мах оба­ве­сти цен­тар да де­те не од­ла­зи у шко­лу, ве­ћа је шан­са да се де­те вра­ти у шко­лу. Ва­жи и обр­ну­то – уко­ли­ко у шко­ла­ма по­сто­ји ви­со­ка то­ле­ран­ци­ја на из­о­ста­ја­ње уче­ни­ка, ве­ћа је шан­са да ће уче­ник на­пу­сти­ти шко­ло­ва­ње. На­и­ме, у основ­ним шко­ла­ма ко­је су уче­ство­ва­ле у овој сту­ди­ји број из­о­стан­ка по уче­ни­ку био је око 370, док у сред­њим пре­ла­зио 600 из­о­ста­на­ка.

Аутор: Катарина Ђорђевић, Политика.рс

Фото А. Васиљевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!