Економија

Скупља храна

БЕОГРАД – Јуче, други дан пошто је почео да „дивља“ курс евра, који је достигао 112 динара, у трговинама су скочиле цене неке робе. Иако поједини произвођачи основних прехрамбених производа тврде да не планирају поскупљења, они наводе да у уговорима које склапају са трговинама најчешће стоји одредба да се цена испоручене робе у динарима равна према курсу евра. Тако у једној домаћој уљари кажу да не планирају да повећају цене, али такође напомињу да се цене уговорима за испоручену робу увек везују за курс евра.

У трговини „Гомекс“, чији је власник Горан Ковачевић, председник сектора за трговину у Унији послодаваца Србије, јуче су добили прву најаву поскупљења – обавештење од „Дреника“, који производи папирну галантерију „перфекс“, да ће њихов комплетан асортиман због раста евра бити скупљи за пет одсто. Скоро је извесно да ће, ако се курс устали на садашњем нивоу од 112 динара, и остале цене у трговинама ићи навише.

Виша цена пшенице

Жарко Галетин, директор Продуктне берзе у Новом Саду, напомиње да цена пшенице расте, јер је лоше стање усева и у Европи и у Америци, па ће Русија ускоро забранити извоз, што ће утицати да цена пшенице расте.

– Ових дана пшеница се продаје по 21,50 динара за килограм и она ће наставиће да расте, као и цена кукуруза. То отвара питање цена брашна и хлеба – каже Галетин.

Мирослав Малешевић из новосадског Института за ратарство и повртарство сматра да ће цене расти и због неспособности државе да помогне пољопривреди када је то потребно.

– Држава сада нуди 12.000 тона минералног ђубрива у размену за пшеницу, а да би се прихраниле засејане површине потребно је 150.000 тона. То је била прилика да се омогући да сељаци прихраном повећају род, али за то држава нема пара. Цене тих производа расту и на берзама. Пшеницу нећемо имати од кога да купимо, јер је лоше стање свуда, а, ако је и нађемо, цена ће бити папрена. Страхујем од ломова – каже Малешевић.

Већа зарада, али и трошкови

Према речима пољопривредника Саве Којића из Црепаје, пољопривредни производи ће сигурно поскупети, јер ће вишкове држава извозити да би смањила платни дефицит, и тако ће смањити понуду на домаћем тржишту. Којић наглашава да ће пољопривредницима истовремено поскупети минерално ђубриво и остали репроматеријал а сељак неће имати вајде од поскупљења његових производа.

Злата Петковић из Индустрије трикотаже „Зонети“, која ради лон послове са италијанским фирмама, каже да би због скока евра њихова зарада на тим пословима могла бити већа, али додаје да ће порасти и трошкови производње на домаћем тржишту због скупљег евра, чиме би, опет, били на нули. Она се ипак нада да ће се курс, после јучерашње интервенције Народне банке Србије са 10 милиона евра на девизном тржишту, стабилизовати и вратити на ниво од пре неколико дана.

Андреја Бркић из фирме „АБ трејд“, која је увозник медицинске опреме, истиче да је неминовно да њихова роба, обрачуната у динарима, домаћим купцима буде скупља.

–  Увек усклађујемо цену наших производа са растом евра. То не мора одмах да се деси, али ако шаљемо нову понуду, морамо цену да израчунамо према курсу евра – каже Бркић.

Глобалне цене хране поново бележе раст после шестомесечног пада, због лоших временских услова и малих залиха неких намирница, саопштила је јуче ФАО, организација Уједињених нација за храну и пољопривреду.

Петровић: Ниже цене

Министар пољопривреде и трговине Душан Петровић изјавио је да нема разлога за поскупљење основних животних намирница, истичући да очекује да тренд стабилних цена буде настављен.

– Без обзира на то што су на берзама кренуле цене пшенице и кукуруза, нема никаквог разлога за покупљење основних животних намирница – рекао је Петровић, и напоменуо да је неопходно повећање производње у пољопривреди, што није могуће без експанзије извоза. Он је нагласио да храна у Србији није скупља него у окружењу и да нема „одскакања“ у њеним ценама.

– У последњих годину дана цена хране не расте, а цене многих производа су пале. Литар јестивог уља коштао је и до 145 динара, а сада можете да га купите по цени од 117 и 118 динара – рекао је он.

Петровић је додао да је цена килограма шећера достизала и 130 динара, а сада на акцијама износи и по 83 динара, као и да је слична ситуација са ценама свињског, говеђег и пилећег меса.

 

Правда

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!