Европа

Шокантни подаци: Милиони Немаца немају новца ни за струју

Одједном је мрачно, фрижидер више не ради, из туша стиже још само хладна вода: у Немачкој је прошле године око 328.000 домаћинстава остало без струје – одсечена им је јер је нису плаћали. Ко је најугроженији?, пише Дојче веле.

Одсецање струје прети милионима домаћинстава. То је често последње средство електродистрибутера када муштерије не плаћају рачуне. Оно се примењује када дуг износи више од сто евра и после вишеструких опомена. А за погођене ствар тек тада постаје скупа, јер они не само што морају да поравнају отворени рачун, већ и да плате поновни прикључак, а то може да кошта и до 200 евра. То су трошкови које многи примаоци социјалне помоћи и они са малим зарадама не могу да плате.

Погођени корисници су најчешће примаоци социјалне помоћи или су у дуговима. Једна група посебно упада у очи: “Изгледа да је људима са ниским нивоом образовања посебно тешко да се снађу са дуговима, опоменама за неплаћање рачуна као и са неопходном комуникацијом са властима”, пише у Каритасовој студији.

Аутори студије имају и неке предлоге о томе како решити ситуацију. “Морамо више узимати у обзир околности под којима људи живе”, каже Петер Хајндл из ЗЕW за лист “Цајт”. Он сматра да људи који су презадужени што пре морају да добију помоћ. “Морамо да помогнемо тим људима да стекну опште финансијско образовање”, додаје он.

Али, шта чинити када и поред свег труда дотични једноставно немају новца? Од 2000. цена киловат-сата се удвостручила, а плате ни издалека не прате тај тренд. Оно што је у оквиру социјалне помоћи предвиђено за плаћање струје, не одговара правој цени.

И протестантска хуманитарна организација Дијакони залаже се за повећање социјалне помоћи – она тренутно износи 416 евра, а у оквиру ње је само 35 евра предвиђено за струју. “То је још увек далеко испод нормалног трошка за струју у просечном домаћинству”, каже председник те организације Улрих Лили.

Али, студија је показала да електродистрибутери ређе секу струју онима који већ дуго примају социјалну помоћ. Према тумачењу аутора студије, такви људи су с временом научили да боље располажу новцем. Али, политиколог Кристоф Штринк има своју претпоставку: да такви људи имају тако мало новца да морају да се туширају хладном водом – како би избегли да им одсеку струју.

Дојче веле

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!