Економија

Срби раде више и од Јапанаца

ИАКО је уврежено мишљење да су Срби нерадници и да много празнују, статистика побија ову предрасуду. Уколико се упоредимо са осталим европским земљама и регионом, ипак, нисмо ни приближно на листи оних који се могу похвалити великим бројем нерадних дана, јер их имамо свега десет. Од нас више празнују чак и Јапанци, јер имају 15 нерадних дана, а међу рекордерима су Индија и Колумбија са 18.

Ипак, оно што нас дефинитивно разликује од Јапанаца и не иде нам у корист јесте склоност спајања радних дана са државним празником, од чега многи направе мини-одмор. Стручњаци су сагласни с тим да корист од празника много више осете запослени у јавном него они у приватном сектору.

КАЛЕНДАР државних празника у Србији није дугачак: 1. и 2. јануар, Божић 7. јануар, Дан државности 15. и 16. фебруар, који смо управо обележили, потом ускршњи празници почев од Великог петка, закључно са другим даном Васкрса. Ту су и 1. и 2. мај, и од пре неколико година 11. новембар – Дан примирја у Првом светском рату.

Према речима професора Дарка Маринковића, социолога рада, често се због мишљења да имамо много слободних дана, стављамо у групу народа нерадника, али бројке не говоре тако.

– Стално се поставља питање јесмо ли нерадници или нисмо – наводи Маринковић. – Нагласак бих пре ставио на то колико радимо и колико смо продуктивни током радних дана, а не на број нерадних. У Немачкој, рецимо, радна недеља траје 36 сати, а залажу се да се смањи на 28, а они јесу продуктивни. Све то зависи од професије, описа посла, али треба гледати са аспекта тога колико човеку доноси одмор и како утиче на продуктивност рада.

МЕЂУ ВРЕДНИЈИМА
Србија је међу земљама са мањим бројем нерадних дана, а испод ње су Мађарска, Норвешка и Велика Британија са осам и Мексико са свега седам. У Аустрији запосленима следује 13 дана празника, у Грчкој 12, Француској и Шведској 11. Вреднији смо и од већине комшија – Словенци и Хрвати имају 14 празничних дана, Румунија и Бугарска 11, а Босна и Херцеговина десет, баш као и ми.

Такође, како Маринковић тврди, празнујемо у уобичајеном и прихватљивом обиму:

– На тај начин остварује се потреба људи да имају слободно време за породицу и пријатеље, јер празници дају осећај припадности.

У Унији послодаваца Србије кажу да су празнични дани релативно добро усклађени преко године, као и да календар није пренатрпан нерадним данима.

– ПРАЗНИЦИ не оптерећују привреду, али је потребно да послодавци прилагоде обим посла са слободним данима – каже Милош Ненезић, председник Уније послодаваца Србије. – Није добро да процес производње буде испрекидан. Са добрим планирањем може да се дође до баланса. Међутим, трговина и угоститељство су током тих дана оптерећени. Треба имати у виду да је зарад добре продуктивности неопходно да се људи одморе.

Истина је и да приватни сектор често трпи због спајања дана у јавном.

Срби раде више и од Јапанаца

– Разликују се радне навике, па су запослени у јавном сектору често склони да, кад дођу празници, узму чак и целу недељу слободну – наводи Драгољуб Рајић, директор Мреже за пословну подршку у Србији. – Приватни сектор, који то не може да приушти, трпи јер је онемогућен да у том периоду “заврши папирологију”. Тако, у просеку, запослени у државним службама имају седам до осам слободних дана више.

Срби раде више и од Јапанаца

ДАН ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА

СРБИЈА би ове године, 24. маја, требало да добије и нови државни празник, Дан Ћирила и Методија. Уколико овај предлог буде усвојен, наша земља ће се придружити кругу словенских земаља које на овај начин и званично одају почаст солунским просветитељима и мисионарима. Ипак, овај празник прослављаће се радно.

Милица Станојковић, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Cak se I zakonom propisani neradni dani u Srbiji ne postuju. To drzava mora da kaznjava. 15.I 16. februar su kao bili neradni dani a svi privatnici sunormalno radili… tj. njihovi robovi. Drzavuzabole u vo sto joj je stanovnistvo bolesno od raznih teskih bolesti usled iscrpljenisti I smesnih zarada…. bitno je da se ,,bavi,, Kosovom, praznom teritorijom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!