Србија

Срби са Косова и Метохије су у сталном страху од новог погрома

Срби на Косову и Метохији се не осећају безбедно већ 15 година, али и много раније пре тога. Утакмица у Београду и све што је уследило подсећа на добро увежбане сценарије и призоре на које су се овдашњи Срби одавно навикли, за нас су то давно виђени и доживљени призори – дежа ви, каже Иван Миљковић, мештанин Грачанице, о нападима на имовину Срба, паљењу кућа и другим инцидентима који су се са београдског стадиона прелили на КиМ.

Он истиче да је проблем у томе што нико у Београду није навикао и очекивао такав призор у престоници Срба.

– А то што су попаљене неке повратничке куће, што су на улицама Приштине узвикиване антисемитске пароле и што је некима прећено – ма то је ништа! То је диван и плодан дан за медије који су опет попунили ступце “врућим месом”. И то што је изостала анализа, осуда, казна од стране већег дела албанске јавности на Косову, као и увек, ни то није ништа ново у земљи чуда – иронично закључује Миљковић.

Мирис опасности
– Срби су овде научили да осете и предосете, у ваздуху да осете напетост и тензију, да се нешто лоше спрема. Тако смо пред утакмицу причали са собом: “Избегавај да остајеш до касно на улици, може да буде свашта.” Мислим да смо ту лекцију савладали – сећа се Иван Миљковић.

Његов суграђанин Љубинко Тодоровић, некадашњих заменик омбудсмана Косова, подсећа да се овакви догађаји “увек рефлектују на мањинску заједницу”, односно на уштрб српске заједнице.

– Проблем безбедности је присутан дуго код нас. Последице ћемо осећати још једно време. Овакви екцеси утичу на повлачење Срба из свих сфера друштвеног живота. Погледајте Грачаницу у поподневним часовима. Нећете наћи никога на улицама. Свако дешавање за које нема санкције, за које нико не преузима одговорност, доводи до тога да се неко тим пиром храни, а нажалост, на некога утиче толико да му се сваки дан све више и више убија воља. Људи имају све мање наде и жеље за било чим – каже Тодоровић.

Анђелка Ћуп истиче да су реакције на Космету које су уследиле након фудбалске утакмице Србије и Албаније показале “незрелост целокупног косовског друштва, а и албанског”.

– Србе сигурно може да уплаши чињеница да и даље једна мала искра може да запали пламен, да можда може да се понови нешто слично 17. марту из неких сасвим безвезних разлога. Међународна заједница то уопште није схватила на прави начин, као ни косовске институције. Оне јесу сада у техничком мандату, али мислим да нису заиста озбиљно схватили, баш као што нису озбиљно схватили ни проблеме с имовином Срба, почевши од узурпације, до паљења кућа, ометања повратника у покушају да опстану овде – подвлачи Анђелка.

Од Миредита до дрона

– Како је то могло да се догоди Београду који је само месец дана пре утакмице широм отворио своје срце, улице и капије за дане албанске културе, фестивал Миредита. Потом су, ако је веровати медијима, одржане и трибине и разговори албанских студената из Тиране и са Косова са београдским студентима. И после фестивала Миредита имали смо на утакмици фестивал дрона. Кад се испод свега подвуче црта, добили смо фестивал “натен е мир” (“лаку ноћ”) у односима Београда и Приштине, који би под притиском ЕУ и Запада требало поново да отопле и да сви заједно доживимо једно ново “миременђес” (“добро јутро”) – каже Иван Миљковић.

Кфор се припрема за немире

Војна полиција при Кфору, која се састоји од војника из Аустрије и Швајцарске, вежбала је недавно у кампу Врело, надомак Приштине, за кризне ситуације, то јест нове немире на Косову и Метохији. Војни полицајци су, том приликом, како се наводи у саопштењу Министарства одбране Аустрије, били појачање батаљону Кфора, који се састојао од португалских и мађарских јединица. Циљ вежбе је био побољшање сарадње у евентуалним кризним ситуацијама.

Војници су били изложени наводним већим окупљањем људи, са накнадном ескалацијом, а међу мирним демонстрантима било је и оних спремних на насиље.
Војници који су глумили насилне учеснике демонстрација, напали су португалске војнике Молотовљевим коктелима. Овај сценарио је изведен што је могуће реалније, како би војници стекли утисак ескалације стања на терену, наводи се у саопштењу.

Аустријски припадници војне полиције подржали су војнике из Португала и имали су задатак да лоцирају и изолују виновнике насиља. Те особе су ухапшене и одведене, а потом су и војно-полицијски заведени. Сваки корак је при том документован како би се олакшала даља истражна делатност припадника Еулекса, којима се осумњичени предају. Вежбе су личиле на ситуације са којима су се војници суочавали на барикадама на северу Косова и Метохије. Министарство одбране Аустрије саопштило је такође да је по први пут један аустријски официр преузео команду над логистиком Кфора. Пуковник Франц Јозеф Маднер руководиће заједничком логистиком међународних снага под командом НАТО-а.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!