Друштво

Србија: Екстремно корумпиране политичке странке, правосуђе, јавни службеници и здравствене службе

БЕОГРАД – У Србији је и даље висока перцепција корупције и расте проценат грађана који су у последњих годину дана давали мито, али постоји одређени оптимизам у погледу могућности сузбијања корупције, речено је данас на представљању резултата “Глобалног барометра корупције”.

Према истраживању, чак 55 одсто грађана сматра да се ниво корупције у последње две године веома или бар мало смањио.

С друге стране, забележен је значајан пораст процента грађана који су давали мито у последњих годину дана, као и велики број случајева подмићивања који нису пријављени

Представници “Транспарентности Србија” су оценили су да се тај парадокс може објаснити тиме да је утисак грађана о општем нивоу корупције заснован на чињеници да је у доба испитивања започето неколико важних истрага и да представља више одраз наде у промену стања, него одраз стварне ситуације.

Истраживање показује да је у порасту и перцепција корумпираности појединих институција: више од половине грађана Србије сматра екстремно корумпиранима политичке странке, правосуђе, јавне службенике и здравствене службе, док нешто мањи број такво мишљење има о полицији, парламенту и образовном систему.

Истраживање је показало и уверење да је политика под утицајем скривених моћника, што, како је речено, указује да је неопходно конкретним мерама уверити грађане да је борба неселективна и да ће сваки случај бити истражен.

Програмски директор “Транспарентности Србија” Немања Ненадић каже да као главни разлог за непријављивање корупције грађани истичу уверење да то не би ништа променило – 61 одсто, страх од последица – 24 одсто и незнање коме да се обрате – 13 одсто.

Он је истакао да истраживање показује да грађани главне узроке корупције виде у политичкој сфери, нетранспарентним процесом доношења одлука и недовољно истраженим изворима финансирања странака.

Према речима Бојане Меденице из “Транспарентности Србија”, у свим посматраним областима дошло је до великог пораста броја случаја подмићивања, а у готово половини случајева – 46 одсто разлог за подмићивање је било убрзање поступка пред одређеном институцијом, док је у 15 одсто случајева мито било једини начин да се услуга добије.

Како је речено на конференцији, 58 одсто грађана каже да би пријавило случај корупције што је, како је наведено, у великом нескладу са бројем стварно пријављених случајева.

На основу резултата може се закључити да се у Србији сваке године деси неколико стотина хиљада случајева корупције, али са друге стране, број поднетих кривичних пријава за сва кривична дела корупције је тек неколико хиљада.

Истраживање је спроведено у септембру прошле године на узорку од више од 1.000 испитаника.

 

Фонет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!