Хроника

Србија: Криминал на изборним листама

Колико су и поред законски загарантоване тајности потпуно незаштићени лични подаци грађана Србије у матици, али и дијаспори, доказ је 15.000 фалсификованих потписа грађана на чак шест изборних листа партија које претендују да уђу у изборну трку 24. априла.

Овај незапамћени скандал убацио је у предизборне радње систем који се може подвести под организовани криминал. Реч је о махинацијама са списковима подршке партијама на којима су се нашли не само они који и не знају да су на страначким списковима, већ и давно умрла лица, а откривене су и лажне овере фалсификованим и непостојећим печатима.

Имена су, према речима председника РИК Дејана Ђурђевића, вероватно скинута из неке од база података и употребљена у изборне сврхе.

– Можда на листи има и вашег имена. То потиче са једног места и из једног центра који је нашао спискове тих људи, њихове матичне бројеве и адресе и све то одштампао тако да то делује као организовани криминал – каже он.

Бројни фалсификатори

Осим око 5.000 фалсификованих потписа Јединствене руске странке која је повукла листу, спорно је и 900 на документацији Републиканске странке која је прихваћена. На изјавама оних који су наводно подржали Мађарски покрет, Демократску заједницу војвођанских Мађара и Демократску заједницу Хрвата пронађено је 1.611 фалсификованих печата Првог основног суда у Београду.
– Заједно са Првим основним судом утврђено је да је печат Првог општинског суда оштећен пре три године и да је закључан и запечаћен и неком сефу, што значи да је неко направио такав печат – каже Ђурђевић.

Ђурђевић истиче да се ранијих година дешавало да недостају потписи, па је код неких документација била неуредна или је предато застарело уверење о држављанству, али никада до сада да се печати штампају ласерским штампачима у толико масовном броју.

Према Кривичном закону, фалсификовање изјаве је кривично дело, а одговорност сноси и онај ко га је направио, и онај ко га је прибавио.

Како су после спорних потписа откривени и фалсификовани печат суда у Шапцу, па и лажни из Београда, повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић оценио је за наш лист да је реч великом скандалу и до сада невиђеном феномену фалсификовања који захтева хитно откривање и кажњавање починилаца. Заменик повереника Александар Ресановић подсећа на основни постулат Закона о заштити података да се лични подаци неког лица могу користити ако то закон каже или лице да сагласност. Указује да има злоупотреба података за које грађани у Србији и не знају, а како каже, још мање наши сународници у дијаспори.

Потписао за три партије

Александар Ресановић указује ида осим недозвољеног фалсификовања потписа, има случајева да бирач сам потпише три изборне листе, а сме само једну, па се његов потпис рачуна првој странци за коју је дао.
– Важно је да грађани знају да при доласку на кућна врата страначких активиста са списковима који садрже податке о њима треба да питају те људе ко су и одакле им лични подаци – саветује Ресановић и додаје да такав случај потпада под кривичну одговорност по приватној тужби.

– Треба видети шта се тачно десило с потписима на листама. Закон о заштити података о личности носи прекршајну и кривичну одговорност по приватној тужби, а кривични законик, кривичну, са запрећеном казном до три године затвора – појашњава Ресановић и додаје да мора да се утврди да ли је службено лице коме су спискови с подацима грађана доступни извршило кажњиву злоупотребу дајући их страначким представницима.

Бојан Клачар из Центра за слободне изборе и демократију каже за “Вести” да полиција мора да разреши ове злоупотребе.

– РИК је констатовао различите случајеве, односно да су коришћени ласерски штампачи и фалсификат печати – каже Клачар.

Мађари се жале Оебсу

Председник Савеза војвођанских Мађара Иштван Пастор најавио је да ће тражити састанак са руководиоцем мисије Оебса како би презентовао сва расположива документа и информације о фалсификовању потписа за изборну листу Мађарски покрет – др Корхец Тамаш, која је, како је рекао, ухваћена у криминалној радњи фалсификовања јавне судске исправе.
Пастор је додао да ће обавестити и руководство напредњачког блока у европском парламенту и шефа Делегације ЕУ у Србији Мајкла Девенпорта јер, како је истакао, сви морају бити упознати са оним што се дешава око “поткопавања фер и поштених избора заказаних за 24. април”.
Коментаришући могућност да овај скандал доведе у питање регуларност предстојећих избора, Клачар одговара одречно.

– То умањује квалитет, али изборе не угрожава. Велика је непријатност за РИК јер сада уместо својим послом морају да се баве овим проблемима овера који су у надлежности државне администрације – објашњава наш саговорник указујући да ће се провером полиције тачно утврдити и мртва лица на списковима, да ли су неки грађани били заведени да дају потпис, као и колико је оних који и не знају да су њихови подаци злоупотребљени.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!