Србија

Србија међу земљама са најстрожим мерама против корона вируса у свету!

ЛОНДОН – Према истраживању научника са угледног Универзитета у Оксфорду, Хрватска, Србија и Словенија имају најстроже мере заштите од пандемије вируса ковид-19 на свету.

Максималних 100 бодова на Оксфордовој ранг-лествици строгости мера Government Response Tracker имају Хрватска, Србија, Словенија, Индија, Пакистан, Сирија, Вијетнам, Шри Ланка, Тунис, Уганда, Јужноафричка Република, Боцвана, Мадагаскар, Хондурас и Костарика.

Најмање бодова има Кина (42,86), земља у којој је епидемија прво избила и која је имала и стотине милиона људи под неким обликом карантина, али је у међувремену сузбила епидемију и укинула карантин, иако се почетак другог таласа епидемије у тој земљи већ назире, преноси портал Индекс.

Најпознатија по својим благим заштитним мерама је Шведска, која је имала најопуштеније мере на свету пре недељу дана, кад је имала 42,86 бодова од могућих 100.

У међувремену их је нешто пооштрила, подстакнута драматичним порастом броја умрлих, па је 6. априла, имала 52,38 бодова.

Осим Шведске и Кине, изузетно благе мере имају Замбија с 47,62, Гватемала с 52,38, Румунија са 57,14 и Кенија с 59,52 бода, а релативно благе и Боливија (61,9), Алжир (61,9), Монголија (61,9), Чад (66,67), Колумбија (66,67), Јапан (66,67), Гана (66,67) и САД (66,67), преноси Танјуг.

Треба нагласити да за неке земље нема доступних података о заштитним мерама, укључујући Туркменистан, чији је режим забранио и спомињање коронавируса у јавности, и Белорусију, чији је председник Александер Лукашенко поручио грађанима да „пију вотку како би се борили против болести” и додао да „овде нема вируса, не видим их”.

Наравно, за свеобухватну евалуацију појединих националних стратегија биће потребно сачекати крај пандемије и упоредити укупан број оболелих, хоспитализованих и умрлих, релативно по броју становника.

Заговорници блажих мера истичу и да је нужно упоредити економску штету коју су различите земље нанеле себи различитим стратегијама, али за било какву процену ефеката економских последица још је прерано јер ниједан озбиљан стручњак о томе засад не жели да износи конкретне прогнозе.

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!