Србија

Србија се налази се Фејсбуковој листи држава које користе плаћеничке фирме за шпијунирање корисника, новинара и политичара

Компанија Мета, која је власник друштвене мреже Фејсбук, разоткрила је у свом извештају од 16. децембра више плаћеничких фирми за шпијунирање корисника, новинара и политичара, а међу државама наводе се и Србија и Северна Македонија, пише данас Радио Слободна Европа.

Фејсбук је открио компаније које су шпијунирале новинаре и политичаре, међу државама су и Србија и Северна Македонија.

Компанија Мета која је власник друштвене мреже Фејсбук разоткрила је у свом извештају од 16. децембра више плаћеничких фирми за шпијунирање корисника, новинара и политичара, а међу државама наводе се и Србија и Северна Македонија.

Седам компанија које је Мета идентификовала у свом извештају су „Цобwебс Тецхнологиес“, „Cognyte“ „Блацк Cube“, „Bluehawk CI“, „BellTroX“, „Cytrox“.

Конкретна имена клијената који су изнајмљивали услуге ових компанија, нити њихових мета, нису објављена у извештају, пише РСЕ.

Већина ових компанија је из Израела, осим компанија „Cytrox“, основане у Северној Македонији и „BellTroX“, основане у Индији. Једну компанију није било могуће идентификовати по имену и за њу се у извештају само наводи да је из Кине.

Интернет шпијунажа у Србији

Израелска компанија „Cognyte“ је према овом извештају имала клијенте из Србије.

Компанија, како се наводи, продаје приступ својој платформи која омогуц́ава управљање лажним налозима на платформама друштвених медија, укључујуц́и Фацебоок, Инстаграм, Твитер, YоуТубе и ВКонтакте (ВК), и другим веб страницама људима који се баве друштвеним инжењерингом и прикупљају податке.

Истрага компаније Мета пронашла је клијенте ове компаније из Израела, Србије, Колумбије, Кеније, Марока, Мексика, Јордана, Тајланда и Индонезије.

Клијентима који су узајмљивали ову компанију, како се наводи у извештају, мете су били су новинари и политичари.

Компанија Мета је према извештају, уклонила 100 налога ове израелске компаније на Фејсбуку и Инстаграму који су били коришћени за комерцијално шпијунирање корисника.

Радио Слободна Европа (РСЕ) је контактирао израелску компанију, али она није била доступна за хитан коментар.

РСЕ је такође послао упит МУП-у Србије, како би проверили да ће истражити ове наводе, ни они нису били доступни за коментар до објаве текста.

Према извештају Цитизен Лаб Србија купила израелски софтвер за шпијунажу

Цитизен Лаб, институт Универзитета у Торонту специјализован за питања надзора, објавио је у децембру 2020. године, да Безбедносно-информативна агенција (БИА) у Србији користи софтвер израелске компаније НСО Гроуп, односно помињани алат Пегазус.

Како је истраживачка мрежа БИРН писала, овај алат кориштен је за праћење политичара и дисидената.

Како су навели истраживачки новинари, БИА је ову опрему наводно купила кроз фирму која је се касније спојила са фирмом НСО Гроуп.

Власти у Србији, као и БИА, нису се оглашавали поводом ових извештаја.

Радио Слободна Европа

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!