Економија

Србија у 2022: Рекордери поскупљења млеко, сир и јаја

Међу 200 артикала практично нема ниједног чија цена није увећана од почетка године

Иако држава ограничава цене неких од основних намирница, велики број производа који неизоставно улазе у потрошачку корпу, очигледно измиче контроли. Истраживање „Политике” показују да на тржишту има доста нелогичности и неоправданог подизања цена управо код производа који су нам потребни али их не купујемо баш свакога дана. Међу егзистенцијалним намирницама највише су поскупели: месо, јаја, млеко, сунцокретово уље мада се ипак издвајају поједини млечни производи чије су цене, од почетка године, повећане и до 50 одсто – попут јогурта, павлаке и неких врста сирева.

Увидом у анализе које спроводи Министарство унутрашње и спољне трговине, пратећи кретања цена хране готово 200 различитих артикала, приметно је да је огроман раст цена забележен и код увозног воћа (банане, лимун, грејпфрут, киви…), што је све донедавно могло да правда високим трошковима транспорта који су у међувремену драстично пали. Из ових извештаја види се да су драстично поскупели и свињска маст ( готово за 50 процената), увозна конзервирана риба, пекарски производи али и неопходне потрепштине попут алкохолног сирћета, чаја, кухињске, соли, сенфа, кечапа… Практично, на овој листи није могуће наћи производ чија цена није увећана од почетка године до октобра. Недавно је и НБС саопштила да су, уз енергенте, инфлацију управо највише убрзале цене хране – посебно млечних производа. У првој половини године тај утицај имала је генерално прерађена храна која је у мају, у односу на исти период прошле године, била скупља за 13,5 одсто.

Србија у 2022: Рекордери поскупљења млеко, сир и јаја

– Сви примећујемо поскупљења и очекујемо да се, због раста цена енергената, тај талас настави и у следећој години. Већ смо навикли да у време кризе и трговци и произвођачи увек пребаце терет на леђа потрошача. Многи трговци злоупотребљавају овакву ситуацију и повећавају цене чак и ако нема основе и аргумената за то – рекао је за „Политику” Младен Алфировић из Националне организације за заштиту потрошача НОПС.

Из ове организације су недавно опет апеловали да се у оваквој ситуацији помогне најугроженијим потрошачима и да се неке погодности које постоје за кориснике електричне енергије прошире и за гас, како би најсиромашнији могли да плате те рачуне.

– Зато су важне социјалне карте како би помоћ, каква год била, могла равноправно да се расподели. Иначе, има разлога за поскупљење и то нико не оспорава, али је већи проблем када цене расту без реалног основа. Зато је важно да се јача и тржишни надзор како би се спречиле малверзације – каже наш Алфировић и додаје да се као и у свакој кризи и сада примећује јачање црног тржишта, па се на пијацама у Суботици и Новом Саду све више нуди храна, што је питање и безбедности, будући да је то роба којој се не зна порекло. Из ове потрошачке организације кажу да купцима препоручују паметну, а не импулсивну куповину, као и да прате тржишне подстицаје попут снижења која, по закону, могу да трају до 31 дан.

Србија у 2022: Рекордери поскупљења млеко, сир и јаја

Да је ситуација критична и да се купује само неопходно, види се и из недавно објављеног извештаја Система тржишних информација Србије (СТИПС). Истраживачи који прате понуду и кретање цена на велетржницама и зеленим пијацама у Србији наводе да је у последњој недељи новембра доминирала понуда јужног воћа и јабука на кванташкој пијаци у Београду. Међутим, произвођачи су се жалили на врло слаб промет пољопривредних производа.

– Упркос солидној понуди повртарских култура током протекле седмице продаја је била доста слаба – наводи се у извештају. Трговинске компаније нерадо званично говоре о поскупљењима и томе да ли је приметан пад куповне моћи. Међутим, према незваничним информацијама, потрошачи у Србији окренули су се јефтинијим производима трговинске робне марке, који у појединим великим трговинским ланцима сада већ достиже и до 30 одсто укупног асортимана.

Према званичној статистици, последњи подаци из октобра ове године показују да су потрошачке цене у односу на исти месец 2021. увећане за 15 процената. Храна и пиће поскупели су у просеку за 20,6 одсто у односу на децембар прошле године, а само намирнице 21,8. Месо је било скупље за 18,5, хлеб за 17,5 одсто док су цене млека, сира и јаја веће за 35,2 одсто. Цена воћа увећана је за 28,8, поврћа 18,9 одсто.

Алкохолна пића и дуван скупљи за 6,6 одсто

Алкохолна пића и дуван су за годину дана поскупели 6,6 одсто. Цене вина увећане су за 11,7 одсто, пива 5,6 а жестоких алкохолних пића 10,1, док су цигарете скупље за 5,8 одсто.

Интересантно је и то да су цене популарних безалкохолна пића мултинационалних компанија практично симболично увећане. Рецимо, по подацима Министарства трговине, „кока-кола” у боци од два литра поскупела је мање од 10 процената.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Извор
Политика.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!