Србија

Србија у тоталитарном мраку: Нови закон о електронским медијима предвиђа цензуру и искључивање коментара на сајтовима

Београд – Цензура ће надвладати: било непосредно, тако што се одређени садржај забрањује утицајем државних органа или независних регулаторних тела или посредно, преко тзв. ауто-цензуре, јер ће се Интернет портали уздржавати од објављивања информација (попут коментара корисника). У таквој атмосфери није тешко замислити регулатора који ће под изговором „непримерености садржаја“ грађанима ограничити приступ друштвеним мрежама, што се недавно дешавало у појединим азијским државама.

Share Defense изражава забринутост због нових решења Нацрта закона о електронским медијима, који је објављен на Интернет презентацији Министарства културе и информисања Републике Србије 7. августа 2013. године. Сматрамо да Нацрт закона знатно ограничава право на слободу изражавања на Интернету и мења услове у којима су до сада радили Интернет портали.

Спорни Нацрт закона у члану 24. став 3. предвиђа да ће независни регулатор за медије спроводити контролу над електронским издањима која заправо представљају онлајн издања електронских медија. Са друге стране, када је реч о електронским издањима штампаних медија и самосталним електронским издањима, надзор врши министарство надлежно за послове информисања. Ово значи да контролу поштовања обавеза из Закона о електронским медијима (заштита малолетника, забрана говора мржње и слично) на Интернет страницама радио и телевизијских емитера спроводи Републичка радиодифузна агенција (РРА), док сличну контролу над самосталним електронским издањима и онлајн верзијама штампаних јавних гласила врши министарство.

Интереси попут заштите малолетника, забране говора мржње и остваривања највиших стандарда у извештавању се морају штитити, али је ова надлежност спорна јер у потпуности занемарује чињеницу да се регулација штампаних медија, у смислу садржаја који они објављују без обзира на платформу, заснива на принципима саморегулације – за које већ постоји надлежност Савета за штампу. Када се то узме у обзир, на који начин Министарство културе и информисања може да врши надзор над остваривањем обавеза из Закона о електронским медијима над онлајн верзијама штампаних медија, ако то овлашћење нема према штампаним верзијама?

Подсетићемо да је Савет за штампу недавно изменио статут и проширио надлежност и на информативне веб портале. Такође је спорно и овлашћење РРА над сајтовима радио и ТВ емитера, јер је природа Интернет портала потпуно другачија од природе телевизије и радија и немогуће је повлачити паралеле. Вебсајтови емитера су готово идентични сајтовима штампаних медија и самосталним Интернет издањима. Наиме, сви они имају вести, видео-линкове и друге аудио-визуелне садржаје, коментаре посетилаца и слично. Са овако широким овлашћењима, РРА може под изговором „заштите малолетника“ или забрањивањем наводног „говора мржње“ заправо да уведе механизме цензуре и ауто-цензуре, што је веома опасно, посебно имајући у виду распрострањеност Интернета и популарност појединих онлајн медија.

Важно је напоменути да су оваква овлашћења регулатора предмет дебате и у Европи. Европска комисија је критиковала Мађарску због њеног контроверзног закона о медијима, који уводи интегрисани систем контроле над свим медијима (штампа, емитери и онлајн медији). Притом, Нацрт закона потпуно занемарује да Интернет портали електронских и штампаних медија функционишу већ више од десет година, да су регистровани и да постоји судска заштита ако су објављивањем информација повређена нечија права или интереси. Зато се поставља питање да ли је та надлежност заиста неопходна, ако постоје механизми саморегулације и судске заштите. Заснивање надлежности министарства или РРА над онлајн издањима може да има негативне последице по право на слободу изражавања на Интернету и то без оправданог разлога.

Подсетићемо да се право на слободу изражавања може ограничавати само ако је прописано законом, неопходно у демократском друштву, а ради заштите најважнијих интереса тог друштва (национална безбедност, јавно здравље, права и слободе других итд) уз обавезно постојање сразмерности између мере ограничења и циља који треба да се постигне (легитимност), што су стандарди које је и Република Србија прихватила потписивањем Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода и чланством у Савету Европе.

Share Defense тим предлаже да се из опсега примене Закона о електронским медијима потпуно искључе Интернет издања, без обзира да ли се ради о самосталним Интернет издањима или електронским верзијама традиционалних медија. Сматрамо да је довољна заштита коју предвиђа Закон о јавном информисању, уз промовисање концепта саморегулације и у области Интернета. Свако друго решење је несразмерни удар на право на слободу изражавања, нарочито на Интернету, на коме се комуникација иначе у великој мери заснива на садржају који креирају сами корисници (усер-генератед цонтент).

Када се једном отвори ова „Пандорина кутија“, неће бити повратка назад. Једноставно, цензура ће надвладати: било непосредно, тако што се одређени садржај забрањује утицајем државних органа или независних регулаторних тела или посредно, преко тзв. ауто-цензуре, јер ће се Интернет портали уздржавати од објављивања информација (попут коментара корисника). У таквој атмосфери није тешко замислити регулатора који ће под изговором „непримерености садржаја“ грађанима ограничити приступ друштвеним мрежама, што се недавно дешавало у појединим азијским државама.

Share Defense ће активним учешћем у јавној расправи и другим активностима у наредном периоду покушати да утиче на текст Нацрта закона, како би законска решења била у складу са принципима Европске конвенције о заштити људских права и основних слобода и другим међународним документима.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!