Србија

Србија: Вучићев кум Никола Петровић власник бар 10 хидроелектрана

* Међу власницима хидроелектрана у Србији су и бивши генерални секретар Партизана Жарко Зечевић и некадашњи фудбалер тог клуба Стефан Бабовић, иначе син бизнисмена Милије Бабовића

Да је изградња малих хидроелектрана у Србији уносан бизнис, с обзиром да Електропривреда Србије гарантује веће откупне цене за произведену струју из обновљивих извора енергије, најбоље илуструје податак да је досад у Регистар повлашћених произвођача струје из енергије воде уписано 349 хидроелектрана од којих је највећи број у приватном власништву.

Међу власницима малих хидроелектрана су бројне јавне личности и то не само из пословних кругова, већ и из политике и спорта. Можда и најзанимљивије међу тим именима је оно Николе Петровића, кума председника Србије Александра Вучића, а иначе бившег директора Електромреже Србије и кадра Српске напредне странке. Према подацима Биснодеа, пословне базе података, Петровић је власник компаније Еко Власина, која поседује две хидроелектране. Прва је „Проданча“ инсталисане снаге од 175 киловата а друга је Ђорђина снаге 320 киловата. Петровић је и директор фирме Ецо Енерго Гроуп (ЕЕГ), у којој има сувласнички удео од 41,75 одсто преко своје фирме Еко Власина. Према медијским извештајима, од 2013. до 2016. на основу прописаних фид-ин тарифа компанијама које су повезане са Петровићем исплаћено је више од 7,2 милиона евра. У власништву ЕЕГ се налазе хидроелектране Тегошница инсталисане снаге 640 киловати, Ливађе 450 киловати, Горње Гаре 1.993 киловата, Горње Гаре 2.993 киловата, Доње Гаре 1.990 киловата, Доње Гаре 2.990 киловата и Доње Гаре 3.500 киловата. Партнер Петровићу у ЕЕГ-у је Драган Клисура, који је и сувласник мале хидроелектране „Јабуковик“ снаге 1.885 киловата. Петровић и у тој хидроелектрани има удео од 24,35 одсто. Други партнер је Ненад Ковач, власник Техноманије и Роминга, који има 45 одсто власништва у ЕЕГ-у. Петровић, Ковач и Клисура често заједнички наступају у разним фирмама.

Веома занимљива је и компанија Поwер Ген д.о.о. Реч је наиме о београдској фирми чија је нето добит у прошлој години износила 201.625 евра, а укупни приходи 375.648 евра. Запошљава пет радника. Ти подаци јавности сасвим сигурно не би били занимљиви да од шест сувласника те компаније њих двојица нису из света домаћег фудбала. Међу власницима компаније наиме налазе се и нико други до некадашњи генерални секретар Фудбалског клуба Партизан Жарко Зечевић, за кога и данас упућени тврде да је „алфа и омега“ у том колективу као и некадашњи капитен „црно-белих“ Стефан Бабовић. У власништву Поwер Гена налази се хидроелектрана „Вргудинац“ 1.520 киловата снаге. Иначе, Зечевић и Бабовић су сувласници и (има их укупно седам) мале хидроелектране „Чифлик“ снаге 1.380 киловата.

Директор компаније Енерго Рас д.о.о. (а до 17. маја 2012. године и власник) је и Владан Карамарковић, помоћник у Министарству енергетике у периоду од 2005. до 2010. године. Укупни приходи предузећа у 2017. години су 626.971 евра док нето добит износи 43.858 евра. У власништву те компаније је хидроелектрана „Белци“ инсталисане снаге 1.220 киловата и Кашичи 1.327 киловата.

Иначе, фид-ин тарифе у Србији зависе од извора из кога се добија струја као и од снаге постројења. Цена за хидроелектране је од шест до 12,6 евроценти по киловат-часу.

За струју из хидропотенцијала исплаћено 41,6 милиона евра

Према подацима ЦИНС-а, власницима малих хидроелектрана је у периоду од 2013. до 2016. године исплаћено више од пет милијарди динара, односно више од 41,6 милиона евра. Од тога, нешто мање од 14 милиона евра је отишло у Дринско-лимске електране, које су у власништву ЕПС-а, док је све остало завршило на рачунима приватних фирми.

Г. Влаовић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!