Економија

Српски бренд из увоза

Пољопривреда у нашој земљи има одличне извозне резултате, али и даље не користи све могућности. Увозимо малине, свињско месо, пасуљ, бели лук, па чак и пшеницу

СРБИЈА је, прошле године, увезла 800 тона малина, воћа које слови за бренд наше земље. Од четири флаше вина попијене у Србији, само једна је домаћег порекла. Увозимо чак и свињско месо из Македоније, пасуљ и бели лук из Кине, Казахстана, Киргистана, Аргентине, па и са Мадагаскара, а на листи пољопривредних производа које увозимо, према подацима Привредне коморе Србије, нашла се и пшеница.

Пољопривреда, како објашњавају стручњаци, има одличне извозне резултате. И поред тога, све могућности ове привредне гране нису адекватно искоришћене.

– Пољопривреда мора да функционише као добро организован систем, а он је код нас добро радио до деведесетих година прошлог века – објашњава Милан Простран, секретар Удружења пољопривреде ПКС. – Задруге, као главни организатори производње на селу, због свих познатих дешавања, изгубиле су ту функцију. Систем финансирања пољопривредне производње функционисао је до 1994. године, а од тада се тражи неки нови начин да се обезбеди новац за покретање циклуса у пољопривреној производњи.

И поред тога, додаје Простран, Србија има довољно стручњака који без проблема могу да направе одличне резултате.

– Приватизација великих пољопривредних комбината, у већини случајева, урађена је лоше, без неког плана и стратегије, тако да су, после ње, везе између комбината и малих пољопривредника покидане – објашњава Простран. – Пољопривредници су сада усмерени на банкарске кредите. Треба, међутим, имати у виду да се, уз кредит, чија каматна стопа је виша од пет одсто, у пољопривреди не може створити прави резултат.

Овако неповољна ситуација, додаје Простран, довела је до тога да је продуктивност наше пољопривреде у свим областима мања него што је била пре двадесетак година резултати су слабији за 30 одсто.

Повезани чланци

СТРАТЕГИЈА РАЗВОЈА

РЕШЕЊЕ за проблеме пољопривреде, како напомиње Простран, мора се пре свега тражити у изради адекватне дугорочне стратегије развоја ове области.

– Ово, пре свега, подразумева налажење адекватног начина финансирања пољопривреде, а такође и рејонизацију – објашњава Простран. – Одређена култура, на адекватном земљишту може да има и до три пута већи принос. Управо због тога, неопходно је да се уради рејонизација. Друга два задатака су подстицање удруживања пољопривредника и развој прерађивачке индустрије.

 

 

Новости 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!